Α.Σ. Πλάτων: Έκανε τους Σερραίους να αγαπήσουν το μπάντμιντον

Η ευχάριστη έκπληξη του φετινού Πανελληνίου πρωταθλήματος αντιπτέρισης που φιλοξενήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο Σερρών ήταν ο Α.Σ. Πλάτων.

Ο Σερραϊκός σύλλογος κατέκτησε την 5η θέση στην Πανελλήνια κατάταξη πιστοποιώντας την πολύ καλή δουλειά που γίνεται και στην πόλη των Σερρών κάτι που καθιστά το Νομό Σερρών «μητρόπολη» του αθλήματος (με τους δύο συλλόγους του Σιδηροκάστρου, Ρούπελ και Κάστρο στην κορυφαία τριάδα και τον Δία Σιδηροκάστρου στην μεγάλη κατηγορία).

ΠΛΑΤΩΝ: Όρθιοι από αριστερά Κιοσσές Ραφαήλ , Κουλακίδης Νικόλαος , Μανδάνας Δημήτριος , Κουτσούρης Ευθύμιος και Καντζόγλου Αλέξανδρος.
Κορίτσια από αριστερά: Ανδρεάδου Αντωνία , Κωνσταντινίδου Ελένη, Σωτηρίου Γραμματούλα , Δημητριάδου Χριστίνα .

«Μετά από αρκετά χρόνια και την 9η περσινή μας θέση οι αθλητές του συλλόγου μας είχαν τρομερή άνοδο και κατέκτησαν επάξια την 5η θέση» είπε στην ΕΡΤ Σερρών ο αρχιτέκτονας αυτής της επιτυχίας, ο προπονητής του Πλάτωνα Αλέξανδρος Καντζόγλου. Μετά τους αγώνες της Α φάσης στους ομίλους  ο Σερραϊκός σύλλογος ήταν στη 2η θέση (έχασε οριακά με 3-2 από την Θήβα την πρωτιά).

Α.Σ. Πλάτων: Έκανε τους Σερραίους να αγαπήσουν το μπάντμιντονΣτη Β φάση και στον χιαστή αγώνα ο Πλάτων έπεσε πάνω στον πρωταθλητή ΟΑΓΩ ΘΕΣΝΙΚΗΣ (ήττα κι εδώ με 3-2) και αυτή η ήττα  τον άφησε εκτός διεκδίκησης των μεταλλίων . Στην κατάταξη απέναντι από την ομάδα της Πάτρας οι αθλητές του Αλέξανδρου Καντζόγλου κατέκτησαν τη νίκη με 3-1 και έτσι κατοχυρώθηκε η 5η θέση που είναι η καλύτερη στην ιστορία του συλλόγου που μέσα σε λίγα χρόνια έχει κάνει τεράστια άλματα.