Άγγιξαν τη νίκη

Με ήττα στις λεπτομέρειες ξεκίνησε σήμερα η Εθνική ομάδα τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ17 της Πράγας.

Η Ελληνική ομάδα, με τη Σερραία Ματίνα Σωτηρίου στη σύνθεση της και τον προπονητή του Α.Σ. Σερρών «Πλάτων» Αλέξανδρο Καντζόγλου στο πλευρό της, έφτασε πολύ κοντά στη νίκη αλλά τελικά έχασε από τη Ρουμανία με 3-2 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Η συνάντηση του 8ου ομίλου μεταξύ Ελλάδος και Ρουμανίας εξελίχθηκε  σε ματς για γερά νεύρα. Ο αγώνας ξεκίνησε με το απλό αγοριών, το οποίο η Ελληνική ομάδα κέρδισε με τον Γιώργο Τσιώλη σε ένα ματς που κρίθηκε στο 3ο σετ 19-21 , 21-9 , 21-16 .

“Πετάει” στην Ευρώπη η Σερραία Ματίνα Σωτηρίου (φώτο από το απλό κοριτσιών)

Ακολούθησε η νίκη της Ρουμάνας αθλήτριας στο απλό κοριτσιών στο παιχνίδι της κόντρα στην Ματίνα Σωτηρίου με 21-18 και 23-21 με το σκορ να γίνεται ισόπαλο 1-1.

Η Ομάδα από Αριστερά: Αριστείδης Μπουλίος , Ματίνα Σωτηρίου,
Δήμητρα Κρουστάλη , Ευαγγελία Κορωνίδου , Γεώργιος Κτενάς, Γεώργιος Τσιώλης, Ορφέας Τσαμουσιάδης, Αλέξανδρος Καντζόγλου.

Στο διπλό αγοριών οι Γιώργος Κτενάς και Ορφέας Τσαμουσιάδης  κέρδισαν στο 3ο σετ τον αγώνα με σκορ 21-10,20-22,21-18 και η Ελληνική ομάδα πήρε κεφάλι στο σκορ με 2-1. Τα κορίτσια Ματίνα  Σωτηρίου/ Δήμητρα Κρουστάλη στο διπλό άργησαν να μπουν στο παιχνίδι και έτσι η Ρουμανία ισοφάρισε σε 2-2 (21-13 , 21-19).

Απλό αγοριών με τον Γιώργο Τσιώλη

Η συνάντηση κρίθηκε στον τελευταίο αγώνα του Μικτού όπου η Ελληνική ομάδα έχασε οριακά με 21-15 , 17-21 , 25-23 με τους Γιώργο Κτενά και Ευαγγελία Κορωνίδου. Αύριο η Εθνική θα αντιμετωπίσει το πρωί στις 9:00 τα Νησιά Φερόε και το απόγευμα στις 18:00 την Ρωσία.