ΑΟΣ: Με ψηλά το κεφάλι

Στην Καβάλα ολοκληρώθηκε το ταξίδι της ανδρικής ομάδας μπάσκετ του ΑΟΣ στο φετινό Πρωτάθλημα της Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ.

Οι «πράσινοι» έχασαν με  62-53 από τον Αστέρα στα Ποταμούδια κι έμειναν εκτός της ημιτελικής φάσης της διοργάνωσης. Η ομάδα του Γιάννη Μπουτάκογλου έκανε υπερπροσπάθεια κόντρα στους γηπεδούχους, χωρίς να έχει στη σύνθεση της τον Γιαβρόπουλο που υπέστη θλάση στη γάμπα κατά διάρκεια της προθέρμανσης, με τον Δεληγιάννη να παίζει με πυρετό, τον Σταμπουλή να μένει στις Σέρρες λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο, με τους παίκτες του όμως παρά τη κούραση από τις δουλειές τους να τα δίνουν όλα στο παρκέ για να πάρει το «τριφύλλι» τη νίκη. Σχετικά με τη διακύμανση του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αστέρας κατάφερε να αποκτήσει πλεονέκτημα 7 πόντων (24-17). Στη δεύτερη περίοδο ο Α.Ο.Σ. ήταν καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο βελτιώνοντας την αμυντική του λειτουργία και το δεκάλεπτο έκλεισε με 36-32. Στη τρίτη περίοδο οι Καβαλιώτες κατόρθωσαν να διευρύνουν το υπέρ τους προβάδισμα (53-45). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» μείωσαν στο -5 στο 37′ γυρίζοντας την άμυνά τους σε ζώνη 3-2. Ο Αστέρας μπλόκαρε επιθετικά, αλλά ο Α.Ο.Σ. δεν αξιοποίησε τη μεγάλη ευκαιρία για να «κλέψει» το παιχνίδι, αστοχώντας 6 φορές σε σουτ από τη περιφέρεια. Αφού λοιπόν δεν μπήκαν τα τρίποντα το εισιτήριο της πρόκρισης κατέληξε στους αντιπάλους.

* Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο νεαρός Τζουμαϊλής.

* Άριστη η διαιτησία των κυρίων Ντούρα και Καλαϊτζή του Συνδέσμου Διαιτητών Θράκης.

Δεκάλεπτα: 24-17, 36-32 (ημ.), 53-45, 62-53