ΑΟΣ: «Πράσινη» κυριαρχία

Ο ΑΟΣ ήταν ο μεγάλος νικητής της Σερραϊκής μονομαχίας στην 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Η ομάδα του Γιάννη Μπουτάκογλου κέρδισε με 90-41 την Ηράκλεια στο παιχνίδι που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο της ομόνοιας. Το «τριφύλλι» πραγματοποίησε νωθρό ξεκίνημα στον αγώνα. Οι γηπεδούχοι δεν ήταν καλοί στην άμυνα, ήταν επιπόλαιοι στην επίθεση, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους, οι οποίοι προηγήθηκαν με 9-13 στο 4′.

ΑΟΣ: «Πράσινη» κυριαρχίαΗ είσοδος στο παρκέ του Ασημάκη και του Τζουμαϊλή έδωσε πνοή στον Α.Ο.Σ. Οι «πράσινοι» αναδιοργανώθηκαν, πέτυχαν ένα σερί 16-0 και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 25-13. Στο επόμενο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» έφερε το παιχνίδι εντελώς στα μέτρα του (38-19 στο 16′). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 43-23. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο  Α.Ο.Σ. έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, «χτύπησε» στο τρανζίσιον την Ηράκλεια ξεφεύγοντας στο σκορ με 66-32. Στη τέταρτη περίοδο οι «πράσινοι» δεν έχασαν τη διάθεσή τους για μπάσκετ, η διαφορά με εύστοχο τρίποντο του νεαρού Καρανικόλα ανέβηκε στο +51 (90-39) και τελικά η αναμέτρηση έληξε 90-41.

M.V.P.: Τζουμαϊλής

Διαιτητές: Γιαννούλης – Νέδογλου Ζ.

ΑΟΣ: «Πράσινη» κυριαρχίαΔεκάλεπτα: 25-13, 43-23 (ημ.), 66-32, 90-41

Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Τζουμαϊλής 20 (1), Καρανικόλας 3 (1), Μποζουτσίδης 10 (2), Κυριακόπουλος 4, Τερζής 7, Μητρούδης 2, Ασημάκης 13, Καρακώστας 10, Γιαβρόπουλος 15, Χορτομάρης 6 (2).

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (24/3/2018): ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΡΑΜΑΣ – ΖΕΝΙΘ 88.8 Α.Ο.Σ.