Απ. Παραλιμνίου: Με… καρδιά πρωταθλητή και σκόρερ τον γκολκίπερ

Με γκολ του τερματοφύλακα Στέφανου Γουναρίδη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Απόλλων Παραλιμνίου αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 2-2 στη Χρυσούπολη κόντρα στον Νέστο σε ένα παιχνίδι που το αποτέλεσμα του ίσως κρίνει τον πρωταθλητή της φετινής περιόδου.

Η ομάδα της Χρυσούπολης «γκρεμίστηκε» από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, εκεί που βρίσκεται πλέον ο Α.Ο. Καβάλας μετά την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί του Αετού Ορφανού. Έτσι, οι φίλαθλοι του Α.Ο.Κ. πανηγύρισαν περισσότερο το γκολ ενός τερματοφύλακα, του Στέφανου Γουναρίδη, από τα τέρματα όλων των επιθετικών της ομάδας τους.

Απ. Παραλιμνίου: Με… καρδιά πρωταθλητή και σκόρερ τον γκολκίπερΑπώλεια μετά πέντε μήνες

Ο Νέστος είχε εννέα συνεχόμενες εντός έδρας νίκες με μοναδική απώλεια το πρώτο φετινό παιχνίδι στο γήπεδο του στις 7 Οκτωβρίου 2018 κόντρα στο Καλαμπάκι (2-2). Το παιχνίδι με τον Απόλλωνα Παραλιμνίου ήταν για τους γηπεδούχους ίσως το τελευταίο μεγάλο εμπόδιο αλλά έπεσαν πάνω στον περσινό πρωταθλητή.

Απ. Παραλιμνίου: Με… καρδιά πρωταθλητή και σκόρερ τον γκολκίπερΤο πρώτο ημίχρονο

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με γκολ από τα έντεκα βήματα στο 7ο με πέναλτι που δόθηκε εις βάρος του Δαμιανού Τριανταφύλλου σε μαρκάρισμα στον Αλέξανδρο Μελισσόπουλο. Ο αδελφός του, Νίκος Μελισσόπουλος το εκτέλεσε και ο Νέστος άνοιξε το σκορ (1-0). Ο Απόλλων ανέβασε την απόδοση του μετά το 10ο, απείλησε με τον Κώστα Τριανταφύλλου στο 13ο ενώ στο 18ο μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσαούση, ο Σάκης Μουτεσίδης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Απ. Παραλιμνίου: Με… καρδιά πρωταθλητή και σκόρερ τον γκολκίπερΟ 24χρονος μεσοεπιθετικός ισοφάρισε στο 20ο με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσαούση (1-1). Με δοκάρι απάντησε ο Νέστος στο 23ο με τον Γιώργο Νικλητσιώτη.

Απ. Παραλιμνίου: Με… καρδιά πρωταθλητή και σκόρερ τον γκολκίπερΟ τραυματισμός του Ντιαλό ανάγκασε τον Παύλο Δημητρίου να αλλάξει τα πλάνα του, να περάσει τον Βασίλη Καρυοφύλλη στο παιχνίδι και τον Μουτεσίδη  στην αριστερή πλευρά της επίθεσης.

Απ. Παραλιμνίου: Με… καρδιά πρωταθλητή και σκόρερ τον γκολκίπερΟ Απόλλων δεν ξεκίνησε καλά στο δεύτερο ημίχρονο ενώ οι γηπεδούχοι πίεζαν για ένα δεύτερο γκολ. Η ομάδα του Κυριάκου Κετσιεμενίδη δημιούργησε ευκαιρίες με τους Αλέξανδρο Μελισσόπουλο,  Σταύρο Παρουτσή και Γιώργο Νικλητσιώτη. Απ. Παραλιμνίου: Με… καρδιά πρωταθλητή και σκόρερ τον γκολκίπερΜάλιστα ο πρώτος είχε δοκάρι στο 82ο ενώ στο 88ο ο Λούκα Μπέλιτς με σουτ έκανε το 2-1 με το κλίμα στο γήπεδο να γίνεται… «πολεμικό».

Απ. Παραλιμνίου: Με… καρδιά πρωταθλητή και σκόρερ τον γκολκίπερΤα νεύρα όσων περίμεναν μια εύκολη αναμέτρηση και η αψυχολόγητη ενέργεια κάποιων από το Νέστο να πετούν μπάλες στον αγωνιστικό χώρο πείσμωσαν τους περσινούς πρωταθλητές που έβγαλαν μέταλλο στο γήπεδο και κατάφεραν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων να ισοφαρίσουν σε 2-2 με τον Κώστα Τριανταφύλλου να εκτελεί κόρνερ και τον τερματοφύλακα Στέφανο Γουναρίδη, που είχε προωθηθεί με πλασέ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα που έκανε τους φιλάθλους του Α.Ο.Κ. να πανηγυρίζουν.

Απ. Παραλιμνίου: Με… καρδιά πρωταθλητή και σκόρερ τον γκολκίπερNέστος: Αθανασίου, Μαϊδανός, Αρετάς (63ο Ευθυμιάδης), Παπαδόπουλος (73ο Τζαμπέγια Γιώργος), Μκριτσιάν, Κούντου, Ορφανίδης, Νικλητσιώτης, Μπέλιτς (93ο Γαβριήλ), Μελλισόπουλος Νίκ. (59ο Παρουτσής), Μελισσόπουλος Αλεξ.

Απ. Παραλιμνίου: Με… καρδιά πρωταθλητή και σκόρερ τον γκολκίπερΑπόλλων Παραλιμνίου: Γουναρίδης, Τριανταφύλλου Δαμ., Τσαούσης, Κουτζαβασίλης, Μερεσιώτης, Τριανταφύλλου Κώστας, Λιάρας, Νικολαΐδης (87ο Δέντσας), Ζυγκερίδης, Μουτεσίδης (79ο Σιψής), Ντιαλό (35ο λόγω τραυμ. Καρυοφύλλης Β.)