Απ. Παραλιμνίου: Με Βασίλη Καρυοφύλλη στην τρίτη θέση

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον Απόλλωνα Παραλιμνίου που κέρδισε σήμερα 2-0 τον Αλέξανδρο Κιλκίς και βρέθηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του 1ου ομίλου της Γ εθνικής.

Πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Βασίλης Καρυοφύλλης, με τον 22χρονο επιθετικό να πετυχαίνει και τα δύο γκολ (τα πρώτα του στη Γ εθνική) της ομάδας του η οποία στα τελευταία έξι παιχνίδια της έχει πέντε νίκες και μια ισοπαλία. Η ομάδα του Παύλου Δημητρίου, που αγωνίστηκε με σημαντικές ελλείψεις (χωρίς Μερεσιώτη και Κώστα Τριανταφύλλου και με τον Σάκη Μουτεσίδη στον πάγκο για να προφυλαχτεί) ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχε ένα γκολ και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα.

H μπάλα στα δίχτυα του Αθανασίου και 1-0 για τον Απόλλωνα Παραλιμνίου

Το σκορ άνοιξε στο 34ο όταν ο Ντιαλό πήρε την μπάλα στην μεσαία γραμμή και με ωραία κάθετη μπαλιά, έβγαλε σε θέση φορ τον Βασίλη Καρυοφύλλη που με ωραίο σουτ έκανε το 1-0.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο έχασαν αρκετές ευκαιρίες

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν νευρικοί κάνοντας αρκετά λάθη και δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν την εστία του Στέφανου Γουναρίδη. Ο έμπειρος τερματοφύλακας χρειάστηκε να επέμβει σε σουτ του Ηλία Προβατίδη ενώ νέο σουτ του Βενιαμίν Αγαθαγγελίδη πέρασε ελάχιστα άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας. Ο Απόλλων βρήκε την ηρεμία του και απείλησε με δυνατή κεφαλιά του Ντιαλό και με σουτ του Βασίλη Καρυοφύλλη.

Η εκπληκτική επέμβαση του Γρηγόρη Αθανασίου στο σουτ του Αλέξανδρου Μεταλλίδη

Στο 73ο λεπτό ο Αλέξανδρος Μεταλλίδης πλησίασε στο γκολ  όταν έκανε ένα ωραίο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή με τον Γρηγόρη Αθανασίου να δείχνει την εμπειρία του αφού με ωραία επέμβαση στο αριστερό  παραθυράκι της εστίας του έσωσε την ομάδα του.

Το δεύτερο γκολ του Βασίλη Καρυοφύλλη

Στο 75ο  σε φάση διαρκείας , ο Γιάννης Κουτζαβασίλης διεκδίκησε την μπάλα, αυτή έφτασε στον Βασίλη Καρυοφύλλη που διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Ο Δαμιανός Τριανταφύλλου που αγωνίστηκε ως αμυντικό χαφ κέρδισε πολλές μονομαχίες στη μεσαία γραμμή

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ ( Παύλος Δημητρίου): Γουναρίδης, Λιάρας, Τάκας (60ο Γκόλιας), Κουτζαβασίλης, Δ. Τριανταφύλλου, Τοπάλ, Δέντσας, Σιψής (76ο Καρυοφύλλης Γιάννης), Νικολαίδης (70ο Μεταλλίδης), Β. Καρυοφύλλης, Ντιαλό (65ο Τσαούσης).

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΙΛΚΙΣ ( Κατσαβάκης): Αθανασίου, Καραγιάννης, Βασιλειάδης, Τσαταλμπασίδης, Κώτσιας, Βόσδου, Αηδονίδης, Φουρτζίου, Σαλπιγγίδης, Προβατίδης, Αγαθαγγελίδης.

Φώτο: apollonparalimniou.gr