Απ. Παραλιμνίου: Ο Δέντσας έσωσε την «παρτίδα»

Με ένα γκολ του Τάσου Δέντσα στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Απόλλων Παραλιμνίου ήρθε ισόπαλος με σκορ 1-1 κόντρα στον Άρη Αβάτου σε παιχνίδι που έγινε στην έδρα του για την 5η αγωνιστική της Γ εθνικής.

Ο έμπειρος μέσος έσωσε την παρτίδα και την ομάδα του από την τρίτη της φετινή ήττα και βέβαια αυτός ο βαθμός, αλλά και ο τρόπος με τον οποίο ήρθε, ίσως αφυπνίσει και την ομάδα που ούτε σε αυτό το παιχνίδι δεν ήταν καλή. Αν εξαιρέσουμε το πρώτο ημίχρονο που υπήρξε μια προσπάθεια και οι Σερραίοι είχαν την υπεροχή, στο δεύτερο ο Απόλλων για ακόμα μια φορά προβλημάτισε τον προπονητή, τη διοίκηση και τους φίλους του. Απ. Παραλιμνίου: Ο Δέντσας έσωσε την «παρτίδα»«Χρειαζόμαστε βελτίωση» είπε στην ΕΡΤ Σερρών ο Παύλος Δημητρίου που και σε αυτό το παιχνίδι είχε να αντιμετωπίσει απουσίες (Γουναρίδης, Μουτεσίδης, Μερεσιώτης, Τάκας, Οκάν) ενώ κατά τη διάρκεια του έχασε και τον Δημήτρη Μπονέρη με τραυματισμό. Ο Άρης Αβάτου που είχε δοκάρι με τον Γκέκα, άνοιξε το σκορ στο 75ο με κεφαλιά του Δημήτρη Σιχλιμοίρη. Μετά το γκολ οι γηπεδούχοι  αύξησαν την πίεση τους με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να κρατήσουν το σκορ και να φεύγουν σε αντεπιθέσεις.  Στο τέλος όμως μίλησε η εμπειρία του Τάσου Δέντσα που στο 93ο  σε μια φάση διαρκείας, και μετά από κεφαλιά-ασίστ του Καριοφύλλη, ο Τάσος Δέντσας με νέα κεφαλιά στην καρδιά της αντίπαλης  άμυνας διαμόρφωσε το τελικό 1-1 .

Απ. Παραλιμνίου: Ο Δέντσας έσωσε την «παρτίδα»ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ (Δημητρίου): Σαββίδης, Μαυρομάτης, Τσαούσης, Κουτζαβασίλης, Τριανταφύλλου Δ., Δέντσας, Τριανταφύλλου Κ.(74′ Καριοφύλλης Γ.), Μπονέρης(67′ λ.τρ. Λιάρας), Ζυγκερίδης, Κεχαγιάς(66′ Καριοφύλλης Β.), Λαζαρίδης

ΑΡΗΣ ΑΒΑΤΟΥ (Μαραντάς) : Αμουτζάκης, Κούτρας, Ψεμματάς, Παπαδιώτης, Κουτσούμπας, Ταχτσίδης,  Σαρηγιαννίδης(90′ Ζωσιμίδης), Δόντσος,  Κοτόπουλος(87′ Σιχλιμοίρης), Γκέκας(87′ Μπουνταγκίδης), Βαφειάδης