Ασημένιο από τον Δ. Ψάλτη στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα

Το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό των 400 μέτρων με εμπόδια ανδρών κατέκτησε ο Δημήτρης Ψάλτης τη δεύτερη μέρα του Πανελληνίου πρωταθλήματος στίβου ανδρών-γυναικών που διεξάγεται στην Πάτρα.

Μια πολύ μεγάλη επιτυχία για τον αθλητή του ΟΦΚΑ Σερρών που ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου με επίδοση 53.68 πίσω από τον πρώτο Κώστα Νάκο (Γ.Σ. Τρικάλων) που είχε 51.78 και πάνω από τον τρίτο Αλέξανδρο Δούμπα (ΕΟΑ Δόξα Περδίκκας) που είχε επίδοση 54.09.

Ο ΟΦΚΑ Σερρών παρουσίασε το βιογραφικό του Δημήτρη Ψάλτη που είναι ο 2ος Πανελληνιονίκης ανδρών στα 400 μέτρα με εμπόδια

«ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΨΑΛΤΗΣ: Αυθεντικό ταλέντο, παράδειγμα επιμονής, μαχητής στους αγώνες! Αυτά, συνδυασμένα με την πολυετή, σοβαρή και υπεύθυνη δουλειά, του χάρισαν το ασημένιο μετάλλιο στο αγώνισμα των 400μ με εμπόδια στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών Γυναικών 2018, με επίδοση 53.68.
Ο Δημήτρης Ψάλτης, απόφοιτος του ΤΕΦΑΑ Σερρών, αποτελεί μέλος της αθλητικής οικογένειας του ΟΦΚΑ ΣΕΡΡΕΣ από μικρό παιδί. Με τις οδηγίεςτου προπονητή του Παναγιώτη Γούλα, διακρίθηκε ως αθλητής σε όλες τις μικρότερες κατηγορίες, χαρίζοντας στον σύλλογο πολλές επιτυχίες.
Οι συναθλητές του, οι προπονητές και το ΔΣ του ΟΦΚΑ ΣΕΡΡΕΣ αισθανόμαστε υπερήφανοι για τον Δημήτρη, τόσο για το ήθος του και για τις επιτυχίες του».

Τα αποτελέσματα των Σερραίων αθλητών που πήραν μέρος στους τελικούς των αγωνισμάτων τους στη 2η μέρα του Πανελληνίου πρωταθλήματος στίβου ήταν:

8η η Γρηγοριάδου

Η Ραφαηλία Γρηγοριάδου του ΟΦΚΑ Σερρών κατέκτησε την 8η θέση στον τελικό της Σφυροβολίας Γυναικών με επίδοση 44.70 μ.

Ασημένιο από τον Δ. Ψάλτη στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα8ος ο Γεννίκης

Ο Μιχάλης Γεννίκης του ΟΦΚΑ Σερρών κατέκτησε την 8η θέση στον τελικό της Δισκοβολίας Ανδρών με επίδοση 47.35 μ.

Ασημένιο από τον Δ. Ψάλτη στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα9ος ο Κεφαλίδης

Ο Κώστας Κεφαλίδης του Γ.Σ. Σέρρες 93 κατέκτησε την 9η θέση στον τελικό του επί κοντώ με επίδοση 4.50 μ.

9η η Δελή

Η Κατερίνα Δελή του Γ.Σ. Σέρρες 93 κατέκτησε την 9η θέση στα 800 μέτρα με 2.16.46.

10ος ο Μαρτινάκης

Ο Βασίλης Μαρτινάκης του Γ.Σ. Σέρρες 93 ήταν 10ος στον τελικό στο μήκος με επίδοση. 6.98

Την απονομή στον Κώστα Φιλιππίδης που αναδείχθηκε νικητής για 11η φορά έκανε ο Αντιπρόεδρος του ΣΕΓΑΣ και άνθρωπος του Σερραϊκού κλασικού αθλητισμού Γιάννης Λιούμπας