H Σερραία αθλήτρια που γράφει ιστορία στο μπάντμιντον

Στα προημιτελικά του απλού γυναικών στην αντιπτέριση στους Μεσογειακούς αγώνες που διεξάγονται στην Ταραγόνα της Ισπανίας προκρίθηκε η Ματίνα Σωτηρίου.

Η Σερραία αθλήτρια που θα διεκδικήσει την Κυριακή 24 Ιουνίου στις 12:00μ.μ. εναντίον της Τουρκάλας Demirbag την είσοδό της στα ημιτελικά και στα μετάλλια, προκρίθηκε στην 8αδα μετά από δύο νίκες. Αρχικά η Ματίνα Σωτηρίου νίκησε μια  Ιταλίδα αθλήτρια και στη συνέχεια την Κύπρια Χριστοδούλου σε ένα συναρπαστικό ματς.  Η Σερραία πρωταθλήτρια βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 σετ, αλλά βρήκε τη δύναμη και ισοφάρισε. Το κόντρα σετ ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, η Χριστοδούλου προηγήθηκε με 19-17 αλλά στο τέλος  η Ματίνα Σωτηρίου με απίστευτα ψυχολογικά αποθέματα πήρε 4 πόντους και προκρίθηκε.

H Σερραία αθλήτρια που γράφει ιστορία στο μπάντμιντονΟ προπονητής της Ματίνας και του Πλάτωνα Σερρών, Αλέξανδρος Καντζόγλου σχολίασε: «Δεν συμβαίνει και κάθε ημέρα!! Πρόκριση στην 8αδα του Μεσογειακού για την Ελληνίδα Πρωταθλήτρια μετά από 2 νίκες. Η 1η το πρωί επί αθλήτριας από την Ιταλία και η 2η πριν λίγο επί της Κύπριας πρωταθλήτριας Ελ. Χριστοδούλου σε ένα πολύ κλειστό ματς. Αύριο στις 12.00 εναντίον της Τουρκάλας Demirbag για είσοδο στα μετάλια»