Ίκαροι: Δίδαξαν… μπάσκετ και στην Κοζάνη

Το νικηφόρο… ταξίδι των Ικάρων συνεχίστηκε με νέο προορισμό την Κοζάνη όπου οι Ίκαροι κέρδισαν με 81-58 την τοπική ομάδα της Ελίμειας για την 13η αγωνιστική της Β εθνικής κατηγορίας.

Η ομάδα του Στέργιου Ποργιόπουλου έκανε επίδειξη δύναμης και με… σβηστές μηχανές πήρε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα (δέκατη συνολικά).  Οι Ίκαροι αντιμετώπισαν με σεβασμό και σοβαρότητα, την ουραγό ομάδα του βαθμολογικού πίνακα, οι «κίτρινοι» δεν υποτίμησαν σε κανένα σημείο τον αγώνα, έπαιξαν υποδειγματική άμυνα για 40 λεπτά και με τον Γιάννη Κακιούζη «καυτό στο μυδράλιο» του, ξανά… έφυγαν με το δέκατο ροζ φύλλο αγώνα στις αποσκευές τους!

Ίκαροι: Δίδαξαν… μπάσκετ και στην ΚοζάνηΟ ΑΓΩΝΑΣ:
Στην πρώτη περίοδο η Σερραϊκή ομάδα, μπήκε πολύ δυνατά και ιδιαίτερα διαβασμένη στα συστήματα του αντιπάλου, μην αφήνοντας περιθώρια για αμφισβήτηση. Η διαφορά ποιότητας έγινε γρήγορα αντιληπτή και με το +10 (22-12), έβαλε τις βάσεις για την δέκατη νίκη της χρονιάς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι βρήκαν κάποιες λύσεις και συνδέθηκαν… με το Σερραϊκό καλάθι μειώνοντας προσωρινά την διαφορά στους 5 πόντους (28-23) στα μισά της περιόδου. Κάπου εκεί όμως, δούλεψε και πάλι σωστά η άμυνα, που έδωσε ώθηση και για σωστές επιθετικές επιλογές με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει, 40-32 υπέρ των Ικάρων.

Ίκαροι: Δίδαξαν… μπάσκετ και στην ΚοζάνηΜετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, τα πολλά κερδισμένα ριμπάουντ για τους Σερραίους και η ταχύτητα στο transition, έδωσε την ευκαιρία για να ανοίξει κι άλλο η διαφορά +13 και να φτάσει στο 25΄ (53-40). Ο Γιάννης Κακιούζης ήταν ασταμάτητος και πάλι μέσα από την ρακέτα, σκοράροντας κατά ριπάς… ενώ έσπασε και πολλές φορές μπάλες, στην περιφέρεια, σημειώνοντας ασίστ και «ταΐζοντας» σκορ τους συμπαίκτες του. Το 67-46 ήταν το σκορ στο τέλος του Γ΄ δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα της Ελίμειας κουράστηκε, η διαφορά δεν κατέβαινε από την διψήφια τιμή της και αμφότεροι οι προπονητές, έκαναν συντήρηση με την τελευταία κόρνα της γραμματείας. Λίγο πριν το φινάλε, το staff των Ικάρων έκανε ολικό rotation, επιλέγοντας τους Γκούτζια, Τσέλιο, Τοπάλη, Κεμανετζή και Δαλαγκόζη, δίνοντας χρόνο συμμετοχής και εμπειρία στην επόμενη ταλαντούχα, Σερραϊκή φουρνιά των Ικάρων! Το τελικό σκορ ήταν 81-58.

Ίκαροι: Δίδαξαν… μπάσκετ και στην ΚοζάνηΤΑ ΣΗΜΕΙΑ

# Το «δέκα το κάλο» για τους «κυανοκίτρινους» που πέτυχαν την 10η νίκη τους και 5η στην σειρά, μετά την ήττα στα Φάρσαλα την 7η αγωνιστική!
# Απομένουν 2 παιχνίδια για να ολοκληρωθεί ο πρώτος γύρος και η Σερραϊκή ομάδα έχει την ευκαιρία να κλείσει αήττητη την έδρα της, εάν κερδίσει τους Τιτάνες Παλαμά, που βρίσκονται στα χαμηλά… της κατηγορίας!
# Οι εντυπώσεις από την φιλοξενία της διοίκησης της Ελίμειας, ήταν άριστες και οι άνθρωποι των Ικάρων, που συνόδευαν την αποστολή στην Κοζάνη, ευχαριστούν δημόσια και περιμένουν να ανταποδώσουν, στο ματς του β’ γύρου.
# Ο Γιάννης Κακιούζης, έχει σημειώσει στα μισά ματς του πρωταθλήματος double-double ενώ φλερτάρει κάθε αγωνιστική και με το triple-double. Δεν είναι όμως απλά μια «καλαθομηχανή» άλλα και υπόδειγμα επαγγελματία, που αγαπά αυτό που κάνει ανεξαρτήτως αντιπάλου!
# Μπορεί το rotation να είναι σφιχτό… λόγω του ότι η ομάδα έχει βάλει έναν ιερό στόχο πλέον, αλλά όποτε δίνεται η ευκαιρία, όπως σήμερα, σχεδόν μια 5αδα ταλαντούχων παιδιών παίρνει εμπειρίες από μια δύσκολη κατηγορία.
# Στο γήπεδο βρέθηκαν και οι γονείς του Άγγελου Γκάτζια, που ήρθαν από την Παραμυθιά Θεσπρωτίας, προκειμένου να παρακολουθήσουν και να περάσουν μερικές στιγμές μαζί με τον γιο τους, που διαπρέπει με την «κυανοκίτρινη φανέλα.
# Στα πηγαδάκια… της αναμέτρησης συζητήθηκε από φίλους και αντιπάλους η επικείμενη βράβευση του coach Ποργιό, από τον σύνδεσμο προπονητών στις 28 Γενάρη, λόγω της ανόδου των Ικάρων. Να σημειωθεί ότι αυτή είναι η τρίτη τιμητική βράβευση για τον επιτυχημένο Σερραίο τεχνικό.