Ίκαροι Σερρών: Η κορυφή τους ανήκει

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας τη Β εθνικής βρίσκονται πλέον οι Ίκαροι μετά τη μεγάλη νίκη τους με 75-66 επί του Χαρίλαου Τρικούπη Μεσολογγίου.

«Η αξία του ηττημένου δίνει δόξα στο νικητή» και η νίκη των Ικάρων αποκτά μεγαλύτερη αξία αν αναλογιστούμε ότι έγινε κόντρα στο μεγάλο φαβορί για την πρώτη θέση ενώ οι «κίτρινοι» κατάφεραν να πετύχουν 75 πόντους στην καλύτερη άμυνα της κατηγορίας. Μπορεί η «εκκωφαντική» νίκη των Ικάρων στο Αγρίνιο να χαρακτηρίστηκε το πιο μεγάλο διπλό τα τελευταία χρόνια, η αποψινή νίκη των «κυανοκίτρινων» όμως, επί του Τρικούπη, είναι ο πιο παλικαρίσιος άσσος των τελευταίων ετών… μακράν από τον δεύτερο! Η Σερραϊκή ομάδα, έπιασε κορυφαία απόδοση ακόμα και όταν ο αντίπαλος ήταν μέσα στο ματς, αναγκάζοντας την πιο ποιοτική μέχρι σήμερα άμυνα και μια από τις καλύτερες επιθέσεις εκτός έδρας, απλά να ακολουθήσουν τον ρυθμό της αρμάδας του Στέργιου Ποργιόπουλου, που απογειώθηκε προς τη νίκη, παρέα με τους 500 και πλέον θεατές, που απήλαυσαν μεγάλο μπάσκετ!

Ίκαροι Σερρών: Η κορυφή τους ανήκειΟ ΑΓΩΝΑΣ:

Το γεμάτο κλειστό της Κοιλάδας, από νωρίς το απόγευμα, αποτέλεσε την κινητήριο δύναμη των Ικάρων στο ξεκίνημα του αγώνα, όπου με μπροστάρη των Γιάννη Κακιούζη, που μπήκε στο παρκέ κλασσικά… «σεληνιασμένος» κατάφερε ο ίδιος στα μισά της πρώτης περιόδου να πετύχει 10 πόντους και οι Ίκαροι να προηγηθούν στο πεντάλεπτο 13-5, κόβοντας των αέρα των φιλοξενουμένων. Η ομάδα όμως του Γιάννη Δημητριάδη δεν είναι από αυτές που έχουν… φιλική συμμέτοχη στους αγώνες ακόμα και όταν στραβώνουν, έτσι ο Τρικούπης «έσφιξε» στην άμυνα, και μάζεψε την διάφορα στους -5, 23-17 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην Β΄ περίοδο, οι Ίκαροι είχαν να αντιμετωπίσουν την αναποδιά με τα τρία φάουλ του Γεωργιανού, όμως το αντίδοτο, ήρθε από τον Σερραϊκό Βορρά, με τον Σιδηροκαστρινο Θόδωρο Δαλαγκόζη, να κάνει άλμα στην καριέρα του και στα δύσκολα της Β΄ εθνικής να συστήνεται ως το νέο μεγάλο guard των «κυανοκίτρινων». Δεν μπήκε στα παπούτσια του Γεωργιανού, διότι έχει το δικό του στυλ αλλά κατάφερε να φέρει την ηρεμία στο παρκέ σαν έτοιμος από καιρό και έδωσε στην ομάδα την ώθηση να ανεβάσει εκ νέου την διάφορα στο 33-23 πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ξανά όμως οι «κυανερυθροι» του Μεσολογγίου, εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια στην περιφερειακή άμυνα και με τρία συνεχόμενα τρίποντα από τον Πολίτη μπήκαν και πάλι στο ματς, κλείνοντας το ημίχρονο στην ισοπαλία, 37-37.

Ίκαροι Σερρών: Η κορυφή τους ανήκειΣτην τρίτη περίοδο, ο κόσμος των Ικάρων κράτησε όρθια την Σερραϊκή ομάδα, την στιγμή που ο αγώνας άρχιζε να αποκτά χαρακτήρα «Γκραν Κινιολ» με εντυπωσιακές εναλλαγές στο σκορ, και τους γηπεδούχους να παίρνουν 2 φορές διαφορές 5 και 7 πόντων αλλά οι φιλοξενούμενοι να απαντούν είτε από μέσα με καλάθια και φάουλ είτε με εύστοχα περιφερειακά σουτ. Το δεκάλεπτο έκλεισε και πάλι ισόπαλο στο 56-56.

Στην τέταρτη περίοδο, οι Ίκαροι πέρασαν την μπάλα στο «ζωγραφιστό»… και με τον Κακιούζη και την «παλιά του τέχνη κόσκινο» από το χαμηλό ποστ, τον Πέτρο Γρίψιο να αριστεύει στην γεωμετρία του αγώνα και να σμπαραλιάζει την άμυνα του Δημητριάδη με «εντος, εκτός κι επί τ’ αυτά» στο σκοράρισμα, τον Γεωργιανό να οργανώνει άριστα και να βομβαρδίζει από το τρίποντο και τον Φώτογλου να θυμίζει… Flash Gordon καθαρίζοντας τα αμυντικά ή επιθετικά ριμπάουντ, μακρινά ή μη και σερβίροντας εύστοχες ποικιλίες επιθετικά στον Τρικούπη, δεν ήθελε και πολύ για τελειώσει νικηφόρα το ματς σχεδόν 2 λεπτά πριν από το φινάλε. Τελικό σκορ 75-66, εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών από παίκτες, τεχνικό επιτελείο, παράγοντες και φιλάθλους των Ικάρων που απόλαυσαν ωραίο μπάσκετ και από τους δυο αντίπαλους και στο τέλος ξέσπασαν σε αυθόρμητο χειροκρότημα.

Κατάμεστο από κόσμο το κλειστό γυμναστήριο Σερρών

ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ:

# Οι Ίκαροι δεν κέρδισαν απλώς, αλλά πήραν μια εμφατική νίκη με 9 πόντους διάφορα, που μπορεί να φάνει ιδιαίτερα χρήσιμη στο τέλος του πρωταθλήματος.

# Οι «κυανοκίτρινοι» έπαιξαν το καλύτερο εντός έδρας παιχνίδι τους και σε κανένα σημείο του αγώνα δεν αγχώθηκαν ή έδειξαν ότι το ματς δεν θα καταλήξει σε Σερραϊκά χέρια…

# Το κλειστό αυτή την φόρα 500αρησε κάτι που δείχνει την αίγλη που προσδίδουν οι Ίκαροι στο μπάσκετ και την γιορτή που στήνουν κάθε Κυριακή. Αυτό όμως πρέπει να ευαισθητοποιήσει τον ΟΠΑΚΠΑ για να φτιάξει επιτέλους της πτυσσόμενες κερκίδες.

# Η ομάδα σίγουρα θα μπορούσε να κλείσει και αήττητη την χρονιά ενώ μετά από αυτό το ματς, επιβεβαιώνονται τα πηγαδάκια των παικτών που… μουρμουρούσαν ότι οι Ίκαροι δεν έχασαν από καλύτερες ομάδες.

# Μένουν ακόμα 4 ματς μέχρι να τελειώσει ο πρώτος γύρος αλλά οι Ίκαροι έχοντας το αβαντάζ της νίκης επί του πρωτοπόρου έχουν την δυνατότητα να βγούν πρωταθλητές χειμώνα!

# Τελευταίο ματς με την «κυανοκίτρινη» φανέλα για τον Παύλο Στρατή, τον Κύπριο παίκτη των Ικάρων, που με βαριά καρδιά αποχωρεί από την ομάδα, διότι εγκρίθηκε η μετεγγραφή του στο πανεπιστήμιο των Αθηνών και θα πάει να φοιτήσει στην πρωτεύουσα μαζί με τον αδελφό του.

# Οι Ίκαροι είναι μια πραγματική οικογένεια. Αν κοιτάξει κάποιος τις εμφανίσεις του Θεόφιλου Θολιώτη στους τελευταίους τρεις αγώνες, μετά την ατυχία στα Φάρσαλα, θα δει ότι ο έμπειρος forward παίζει πιο ψυχωμένος, συγκεντρωμένος και είναι αποτελεσματικός, δείχνοντας ότι σφυρηλατήθηκε μετά την κακή εμφάνιση, και πήρε δύναμη από τον προπονητή και τους συμπαίκτες τους.

# Καλή δουλειά, χωρίς τυμπανοκρουσίες από Ντεμη Γεωργαντα στο σκάουτινγκ και τις βοήθειες με πιο καθαρό μυαλό στον coach Ποργιόπουλο, όπου μαζί ως δίδυμο προχωρούν επιτυχημένα. Ενώ ο fitness coach της παρέας Σπύρος Παπαδόπουλος παίρνει άριστα 10 με την ομάδα να μετρά μόλις μια απώλεια σε 10 ματς, αυτή του Ηλια Τρακα που σύντομα εκτός από «πνεύματι» θα είναι και «σώματι» στην ομάδα.

Ίκαροι Σερρών: Η κορυφή τους ανήκειΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ:

Δεκάλεπτα: 23-17, 37-37, 56-56, 75-66

Διαιτητές: Θεοδώρου – Τσιρτσιμάλλης.

ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Στέργιος Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης 5 (3), Γρίψιος 12 (2), Σιδερίδης, Γεωργιανός 14 (3), Κεμανετζής, Τοπάλης, Φώτογλου 11 (1), Γκούτζιας, Στρατής, Γκάτζιας 7 (1), Θολιώτης 3 (1), Κακιούζης 23.

Χ. Τρικούπης (Γιάννης Δημητριάδης):  Γυφτάκης, Βουρνάς, Λειβαδάς, Ντόβας 6 (2), Ξηρός 3 (1), Μουράτογλου 9 (1), Σταυρόπουλος 9, Περρώτης 2, Τριπολίδης, Καραγκιολίδης 7 (1), Πολίτης 20 (3), Αδαμόπουλος 10.