Ίκαροι Σερρών: Νίκη ψυχής δια χειρός Κακιούζη

Με τον καλύτερο και πιο εντυπωσιακό τρόπο επέστρεψαν στις νίκες οι Ίκαροι κερδίζοντας με 79-77 στην παράταση τον Ερμή Λαγκαδά.

Μια νίκη, η τέταρτη φέτος στο πρωτάθλημα, που ήρθε με τους παίκτες των Ικάρων να κάνουν κατάθεση ψυχής στο γήπεδο αν και στα παιχνίδια που παίζουν ομάδες του Κακιούζη κερδίζει πάντα ο… Κακιούζης με τον έμπειρο παίκτη των Σερραίων να πετυχαίνει το νικητήριο καλάθι της ομάδας του. Άλλωστε ο Γιάννης Κακιούζης είναι το «καλύτερο βιολί» μιας ορχήστρας που με μαέστρο φέτος τον Στέργιο Ποργιόπουλος υπόσχεται μαγικές στιγμές στα παιχνίδια της. Όπως η σημερινή σε ένα παιχνίδι που είχε χιτσκοκικό φινάλε και στην παράταση ήρωα και MVP τον πολύπειρο Γιάννη Κακιούζη. Οι Ίκαροι κέρδισαν με 79-77 τον Ερμή Λαγκαδά σε ένα γεμάτο από κόσμο Κλειστό γυμναστήριο Σερρών, με τους Σερραίους φιλάθλους να πανηγυρίζουν στο τέλος έντονα τη νίκη της ομάδας, η οποία πάλεψε, αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες κατά την διάρκεια του αγώνα, αλλά τελικά βγήκε κερδισμένη.

Ίκαροι Σερρών: Νίκη ψυχής δια χειρός ΚακιούζηΟ ΑΓΩΝΑΣ:

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στο παρκέ με απόλυτη ισορροπία και τους Σερραίους να έχουν ένα φόρτε μαζί με τους φιλάθλους τους και να ξεφεύγουν στο τέλος με 20-18, αλλά γενικότερα το ματς κύλησε πόντο-πόντο, με τους «κίτρινους» να παίζουν κοντά στο καλάθι έχοντας πρωτοπαλίκαρο τον Κακιούζη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σερραίοι ανέβασαν ελαφρώς την απόδοση τους, προσπάθησαν να σφίξουν την άμυνα και να επιτεθούν με καθαρό μυαλό, βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια, αλλά και πάλι η πιο αξιόπιστη λύση ήταν ο Κακιούζης που είχε 13 πόντους στο ημίχρονο, ενώ ο Ερμής είχε πλουραλισμό στην επίθεση με τρεις παίκτες κοντά σε διψήφιο αριθμό πόντων και τις δύο ομάδες τελικά να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 37-37.

Ίκαροι Σερρών: Νίκη ψυχής δια χειρός ΚακιούζηΜε το ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου οι Ίκαροι παίρνοντας βραχεία κεφαλή προηγήθηκαν με 45-42 και 54-53, είχαν κάποια ξεσπάσματα με τον Κακιούζη να έχει συμπαραστάτη τον Γρίψιο, αλλά δεν υπήρχαν βοήθειες από τον Γεωργιανό που έδειξε επηρεασμένος από το πρόβλημα στην μέση, ενώ και ο Γκατζιάς ήταν σχετικά άτονος σε σχέση με προηγούμενα ματς.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Ίκαροι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, ωστόσο ο Λαγκαδάς προηγήθηκε με 56-57 5΄ πριν το φινάλε και έφτασε κοντά στο να «κλέψει» το ματς, αλλά οι γηπεδούχοι έβγαλαν μέταλλο και έκαναν την μερική ανατροπή. Το σκορ ήταν στο 61-59 μέχρι και 16” πριν το φινάλε και επαναλήφθηκε το θρίλερ του προηγούμενου ματς με το Ανατόλια. Η αστοχία του Γεωργιανού συνεχίστηκε καθώς έχασε δύο κρίσιμες βολές και στην επόμενη υποδειγματική άμυνα πήραν φάουλ με τον Θολιώτη να κάνει το 63-60 και στην επίθεση των 4” που έμενε ο Ερμής βρήκε το τρίποντο που ισοφάριζε το ματς και πάγωνε το ΔΑΚ. Τότε ο Στέργιος Ποργιόπουλος πήρε ταϊμ άουτ, οι Ίκαροι εκδήλωσαν επίθεση μισού γηπέδου και ο φορμαρισμένος Γρίψιος πήρε το τελευταίο σουτ αλλά αστόχησε, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στην παράταση και το σκορ να είναι 63-63.

Ίκαροι Σερρών: Νίκη ψυχής δια χειρός ΚακιούζηΣτην παράταση οι δύο ομάδες φάνηκε να λύνονται από το άγχος και το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό στην επίθεση, με καλές προσπάθειες και εκατέρωθεν τρίποντα. Στα 2,5΄ ο Ερμής πήρε προβάδισμα τρεις πόντους με τον Άγγελο Γκατζιά να ισοφαρίζει με τρίποντο και να κρατάει ζωντανές τις ελπίδες για νίκη. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι και στο φινάλε ο Ερμής δεν ήταν ψύχραιμος στις βολές, με το ματς να μοιάζει να πηγαίνει για 2η παράταση. Εκεί καθάρισε όμως ο Γιάννης Κακιούζης που στην εκπνοή με ανάποδο λεϊ απ διαμόρφωσε το τελικό 79-77.