Ίκαροι Σερρών: Οι… «Τιτάνες» φορούσαν κίτρινα

Την ενδέκατη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχαν οι Ίκαροι κερδίζοντας με 85-52 τους Τιτάνες Παλαμά για την 14η αγωνιστική της Β εθνικής.

Οι «κίτρινοι» πήραν μια άνετη νίκη και προετοιμάζονται τώρα για το μεγάλο εκτός έδρας παιχνίδι με την Καβάλα που κέρδισε σήμερα στο Λαγκαδά. Η ομάδα του Στέργιου Ποργιόπουλου έπαιξαν καλό μπάσκετ, ικανοποίησε τους φιλάθλους ενώ ο έμπειρος προπονητής βρήκε την ευκαιρία να κάνει δοκιμές, να ξεκουράσει παίκτες και αναδείξει και το Σερραϊκό στοιχείο του ρόστερ της ομάδας του.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δύο ομάδες μπήκαν με πολύ καλή διάθεση στο πρώτο δεκάλεπτο, παίζοντας καλό μπάσκετ και αναδεικνύοντας τις επιθετικές τους αρετές. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα έκαναν καλό ξεκίνημα, εκμεταλλευόμενοι τα κένα μέσα στο «ζωγραφιστό» των γηπεδούχων. Οι Ίκαροι και πάλι με την έναρξη, βρήκαν πόντους από τον Κακιούζη, που σκόραρε από παντού, ωστόσο η άμυνα δεν δούλεψε ως έπρεπε, με αποτέλεσμα οι Τιτάνες να είναι μέσα στο παιχνίδι και μάλιστα στο 5λεπτο πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 11-10. Αυτή ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά στο ματς, ενώ στο φινάλε της πρώτης περιόδου, βρισκόταν πίσω στο σκορ με 22-20.

Το 2ο δεκάλεπτο είχε εντελώς διαφορετική χροιά. Οι “κυανοκίτρινοι” με μπροστάρη τον Γεωργιανό που έφερε το παιχνίδι στον δικό τους ρυθμό, έφτασαν τους 49 πόντους ημίχρονο και δεν άφησαν ιδιαίτερα περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Ο γκαρντ των Ικάρων με δικά του τρίποντα ανέβαζε το σκορ συνεχώς και ταυτόχρονα ελευθέρωνε και τους συμπαίκτες του, που βρήκαν εύκολα καλάθια είτε εντός παιδιάς, είτε από την περιφέρεια. Φυσικά η αντίδραση των Ικάρων είχε βάση και την άμυνα, εκεί όπου με την συνδρομή των Θολιώτη, Γκούτζια και Σιδερίδη που ήρθαν από τον πάγκο και έβγαλαν ασπροπρόσωπο τον Ποργιόπουλο, δέχθηκαν μόλις 12 πόντους και αυτό σίγουρα δεν ήταν προϊόν αστοχίας των Τιτάνων, αλλά καλής λειτουργίας των Σερραίων. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 49-32.

Ίκαροι Σερρών: Οι… «Τιτάνες» φορούσαν κίτριναΤο 3ο δεκάλεπτο ήταν από τα καλύτερα φετινά των Ικάρων, αν όχι το καλύτερο. Οι παίκτες του Ποργιόπουλου πετούσαν φωτιές στην επίθεση σκοράροντας 23 πόντους και ήταν ισχυροί στην άμυνα με ενδεικτικό να αποτελεί το γεγονός πως ο Παλαμάς πέτυχε μόλις 7(!) σε όλη την περίοδο. Ο coach της Σερραϊκής ομάδας επέλεξε ένα ψηλό σχήμα σχεδόν σε όλη την περίοδο, έχοντας και τον Σιδερίδη μέσα από τους μικρούς και δικαιώθηκε, καθώς οι αντίπαλοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ξέφρενο ρυθμό, με το σκορ να πηγαίνει στο 72-39.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον προπονητή των Ικάρων να κάνει δοκιμές και να δίνει ανάσες σε παίκτες, ξεκουράζοντας σε όλο τον αγώνα εναλλάξ τους Γεωργιανό και Κακιούζη. Σε αντίθεση με το τρίτο δεκάλεπτο, στο τέταρτο χαμήλωσε αρχικά το σχήμα, ενώ είναι χαρακτηριστικό είναι, πως 5:30 πριν την λήξη, η πεντάδα των Ικάρων ήταν άκρως Σερραϊκή με παίκτες από όλες τις γωνιές του νομού, αφού αγωνίστηκαν και οι ΔαλαγκόζηςΚεμανετζήςΤσέλιοςΤοπάλης που ήρθαν από τον πάγκο για να βοηθήσουν. Το τελικό 85-52 καταγράφεται ως ακόμη μία άνετη νίκη των Ικάρων που πάνε ολοταχώς για την Α2…