Ίκαροι Σερρών: H… λεπτομέρεια έκανε τη διαφορά

Τη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα γνώρισε η ανδρική ομάδα μπάσκετ των Ικάρων που έχασε στην έδρα της με 70-73 από το Ανατόλια για την 5η αγωνιστική της Β εθνικής.

Η νεανική ομάδα του Κώστα Σίσκου προσπάθησε να ανταγωνιστεί μια πιο έμπειρη ομάδα, όπως είναι φέτος το κολέγιο Ανατολία, άλλα δεν τα κατάφερε. Επέβαλε τον ρυθμό της για ένα ημίχρονο, κράτησε χαμηλά το σκορ, όχι όμως και τα τρίποντα των φιλοξενούμενων, που πλήγωσαν ξανά τους Σερραίους, και με την «προστασία» της διαιτησίας στα κρίσιμα σημεία ήρθε η ήττα στο τέλος του αγώνα.

Ίκαροι Σερρών: H… λεπτομέρεια έκανε τη διαφοράΚι όμως μπορούσε

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι Ίκαροι πλησίασαν πολύ  κοντά στη νίκη αφού με ένα καλάθι του Γιάννη Κακιούζη κι ένα τρίποντο από τον Γρηγόρη Κάτο ο αγώνας πήγε στο 68-70 και στο 70-73 αλλά στην επαναφορά και 5,2’’ πριν το φινάλε, η κακή συνεννόηση Κακιούζη-Θολιώτη και η έξυπνη αντίδραση των παικτών του Ανατόλια  που παρενέβησαν και έκλεψαν την μπάλα μην αφήνοντας να εκδηλωθεί η τελευταία επίθεση των Σερραίων έκαναν τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίσουν την τέταρτη φετινή τους νίκη.

Ίκαροι Σερρών: H… λεπτομέρεια έκανε τη διαφοράΑτυχία με Σιδερίδη

Μελανό σημείο του αγώνα ήταν ο τραυματισμός του Μπάμπη Σιδερίδη στο μεγάλο δάχτυλο του αριστερού ποδιού του (διεκομίσθει στο Νοσοκομείο Σερρών) κάτι που επηρέασε ψυχολογικά όλη την ομάδα.

Ίκαροι Σερρών: H… λεπτομέρεια έκανε τη διαφοράΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ:

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 38-39, 53-56, 70-73
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσουμαχίδης – Παπανικολάου
IΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Σίσκος): Κάτος 3(1), Σιδερίδης, Γεωργιανός 12(2),Δαλαγκόζης 7(1), Παυλίδης, Κουτσοκώστας 3(1), Γκούτζιας, Παπαδόπουλος 2, Καραμπέκης 8, Θολιώτης 2, Κακιούζης 26, Φωτογλου 7,
Ίκαροι Σερρών: H… λεπτομέρεια έκανε τη διαφοράΣ.Α.Α.Κ ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής): Νικολαΐδης , Στεφανίδης , Αμπατζάς 15(3), Αράπης, Γαλανίδης 8, Κάτανος, Κωνσταντινίδης 2 , Ξενιτίδης, Κιγμέτογλου 14,Ζώτος 10(1),Μπρόζος 13(2), Καραποστόλου 11(2)

Φώτο: anexartitos.gr