Μ.Γ.Σ. Πανσερραϊκός: Εκτός τελικού με ψηλά το κεφάλι

Αντίο με ψηλά το κεφάλι είπε η εφηβική ομάδα μπάσκετ του Μ.Γ.Σ. Πανσερραϊκού στη φετινή διοργάνωση της ΕΚΑΣΑΜΑΘ  γνωρίζοντας την ήττα με 71-60 από την αντίστοιχη ομάδα της Ασπίδας Ξάνθης.

Το όνειρο της νεοσύστατης εφηβικής ομάδας μπάσκετ του Μ.Γ.Σ. Πανσερραϊκού για συμμετοχή στον τελικό  δεν υλοποιήθηκε  αφού η νικηφόρα πορεία των «κόκκινων» σταμάτησε από την ομάδα της Ξάνθης. Βέβαια, στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο ουδέτερο γήπεδο της Καβάλας, τα «λιοντάρια» παρουσιάστηκαν «λαβωμένα» εξαιτίας του τραυματισμένου στην ποδοκνημική του βασικού ψηλού, αρχηγού και πρώτου σκόρερ της ομάδας, Χρήστου Γρίψιου.

Μ.Γ.Σ. Πανσερραϊκός: Εκτός τελικού με ψηλά το κεφάλιΟ προπονητής του Μ.Γ.Σ. Πανσερραϊκού Φώτης Κοκολιός είπε μετά το τέλος του αγώνα: «Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο. Αν και καταφέραμε να προηγηθούμε στα μέσα της δεύτερης περιόδου ακόμη και με 8 πόντους, παρόλα αυτά το σκορ έληξε 25-26. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως πάθαμε «μπλακ-άουτ» τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Αυτό, οι αντίπαλοι μας, το εκμεταλλεύτηκαν και ξέφυγαν στο σκορ μέχρι και 17 πόντους. Στη τέταρτη περίοδο προσπαθήσαμε να αλλάξουμε τα πράγματα, «ροκανίσαμε» τη διαφορά μέχρι τους 6, αλλά στο τέλος δεν αντέξαμε. Αγωνιστικά δεν ήμασταν όπως θα ήθελα, αργήσαμε να δείξουμε το πάθος και τη θέληση για τη νίκη. Επίσης, και ο τραυματισμός του Χρήστου Γρίψιου, παρά τις προσπάθειες του ιατρικού επιτελείου της ομάδας όλη την εβδομάδα να τον έχουμε ετοιμοπόλεμο, φάνηκε να επηρέασε την απόδοσή μας. Παρόλα αυτά, για μια ομάδα όπως η δική μας, που στήθηκε μόλις στα τέλη Αυγούστου από το μηδέν και κατόρθωσε να φθάσει στον ημιτελικό της Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ. αποτελούμενη κατά το ήμισυ από μαθητές Γ’ Λυκείου με υποχρεώσεις σχολικές και λίγες προπονήσεις, αξίζουν πολλά συγχαρητήρια!»

Δεκάλεπτα: 15-14, 10-12,12-28, 23-17

Τελικό σκορ: 60-71

Πανσερραϊκός Κρι Κρι (Φ. Κοκολιός): Καϊμακάμης, Αποστολίδης 11, Αναστασιάδης 4, Μουστακλής, Τσιαντής 27(2), Κοπίλης 11 (2), Καμήλαλης, Μπουναρτζής 2, Καλοβελόνης, Χρυσοστομίδης 4, Πλατνάρης, Γρίψιος 1.