Το ντέρμπι βάφτηκε πράσινο

Ο Α.Ο.Σ. ήταν ο μεγάλος νικητής στο Σερραϊκό ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ του Α ομίλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ κερδίζοντας με 70-65 τον Πανσερραϊκό.

Αυτή ήταν και η πρώτη φετινή ήττα του Πανσερραϊκού σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό γυμναστήριο της ομόνοιας.  Η ομάδα του Γιάννη Μπουτάκογλου πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και παρουσιάσθηκε καλά διαβασμένη στο παρκέ βάζοντας τέρμα στο αήττητο σερί των «λιονταριών» στο φετινό πρωτάθλημα.

Το ντέρμπι βάφτηκε πράσινοΜε ηγέτη τον Γιώργο Ασημάκη

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο της συνάντησης οι «πράσινοι» αρχικά προηγήθηκαν 7-13 με ηγέτη τον εντυπωσιακό Γιώργο Ασημάκη. Ορισμένα λάθη στη κυκλοφορία της μπάλας έδωσαν την ευκαιρία στον Πανσερραϊκό να ισοφαρίσει σε 13-13 και να ανατρέψει την εις βάρος του διαμορφωθείσα κατάσταση (19-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» πήρε εκ νέου τα ηνία του αγώνα αποκτώντας μικρό προβάδισμα (21-24, 28-31). Η περίοδος έληξε 35-38. Αξίζει να σημειωθεί ότι στη διάρκεια αυτής της περιόδου ο βασικός σέντερ των «πράσινων», Παναγιώτης Γιαβρόπουλος  απεβλήθη από το παιχνίδι δεχόμενος δεύτερη τεχνική ποινή από τους διαιτητές. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο  Α.Ο.Σ. συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό του παιχνιδιού μέχρι και το 23′ (39-42). Από εκείνο όμως το χρονικό σημείο και για τα επόμενα τρία λεπτά οι «πράσινοι» μπλόκαραν επιθετικά γεγονός που εκμεταλλεύθηκε ο Πανσερραϊκός (46-42 στο 27′). Η περίοδος τελείωσε με 52-49.

Το ντέρμπι βάφτηκε πράσινοΣτο τέταρτο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» ανέβασε αισθητά την απόδοσή του. Ο  Α.Ο.Σ. κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο εξασφαλίζοντας διαφορά 8 πόντων (57-65) λίγο πριν εκπνοή της αναμέτρησης. Οι «πράσινοι» άντεξαν στη πίεση των «κόκκινων» και με εύστοχες βολές από τους Δεληγιάννη και Λαδιά «σφράγισαν» τη νίκη τους.

M.V.P. του παιχνιδιού: Γιώργος Ασημάκης.

Διαιτητές: Δημάδης – Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 19-17, 35-38 (ημ.), 52-49, 65-70

Πανσερραϊκός  (Κοκολιός): Ιακωβίδης 7 (1), Γεωργιανός 11, Καρασαββίδης 2, Αποστολίδης, Φραγκούλης 7 (1), Χατζηστεφάνου 11 (1), Παρχαρίδης 14 (3), Γρίψιος 13, Τσανάκας, Σταματόπουλος.

Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Σταμπουλής 2, Λαδιάς 4 (1), Μποζουτσίδης 12 (4), Παπαδόπουλος 2, Δεληγιάννης 8, Καρακώστας 5, Γιαβρόπουλος 2, Χορτομάρης 1, Ασημάκης 34 (2).