Πανσερραϊκός μπάσκετ: Στο «παρά τρία»… κατοστάρα

Η κορυφή δεν… ζαλίζει την ανδρική ομάδα μπάσκετ του Πανσερραϊκού που πέτυχε την έβδομη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ κερδίζοντας με 97-66 τους Μακεδόνες Κρηνίδων.

Οι «κόκκινοι», παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκαν με πέντε εφήβους και… ένα από την ομάδα παίδων στη 12άδα τους, όταν πατούσαν το γκάζι η διαφορά στο σκορ έπαιρνε διαστάσεις. Με τα εντυπωσιακά «σερί» (21-2 και 21-0) στο πρώτο πεντάλεπτο του κάθε ημιχρόνου, καθώς και τα 11 συνολικά εύστοχα τρίποντα, οι δύο βαθμοί της νίκης είχαν ουσιαστικά κατακτηθεί!  Έτσι, η προσοχή όλων στράφηκε για άλλη μια φορά στη συμμετοχή και την απόδοση των νεαρών αθλητών που αποκτούν σε κάθε αγώνα πολύτιμες εμπειρίες και δικαιώνουν το προπονητικό επιτελείο της ομάδας για την εμπιστοσύνη που τους δείχνει. Οι «πιτσιρικάδες» σκόραραν όλοι, ενώ ο 15χρονος Γανίκας που έκανε την παρθενική του εμφάνιση με την αντρική ομάδα των «λιονταριών», πέρασε στο τέλος του αγώνα από την καθιερωμένη διαδικασία του… «μπουγελώματος» μέσα στα αποδυτήρια της ομάδας!

Πανσερραϊκός μπάσκετ: Στο «παρά τρία»… κατοστάραΦώτης Κοκολιός: «Χρόνο στους νέους»

Ο προπονητής του Πανσερραϊκού Φώτης Κοκολιός δήλωσε: «Με την ομάδα των Κρηνίδων βρεθήκαμε στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς στο θεσμό του κυπέλλου. Γνωρίζαμε τον αντίπαλό μας γι’ αυτό θέλαμε να επιβάλλουμε τον ρυθμό μας από την αρχή του αγώνα και να δώσουμε χρόνο συμμετοχής στους «μικρότερους» ηλικιακά αθλητές μας. Το πετύχαμε σε μεγάλο βαθμό αν εξαιρέσουμε την απόδοση μας στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου η συγκέντρωσή μας δεν ήταν στα επιθυμητά επίπεδα.»

Αξίζει να σημειωθεί ότι όλοι όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο της Ομόνοιας για τον συγκεκριμένο αγώνα, χειροκρότησαν δυνατά μετά την ενός λεπτού σιγή για τα θύματα της καταστροφής στην Μάνδρα Αττικής.

Δεκάλεπτα: 27-10, 46-31 (ημ.), 70-42, 97-66

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Κοκολιός): Καϊμακάμης 2, Γεωργιανός 6, Χρυσοστομίδης 5 (1), Μπουναρτζής 8 (2), Κοπίλης 5 (1), Φραγκούλης 10 (2), Χατζηστεφάνου 20 (3), Σταματόπουλος 13 (1), Τσανάκας 5 (1), Γανίκας 2, Γρίψιος 21.

MVP: Νίκος Χατζηστεφάνου