Πανσερραϊκός: Έχασε τη νίκη από τα… έντεκα μέτρα

Ισόπαλος με σκορ 1-1 αναδείχθηκε ο Πανσερραϊκός με τα Τρίκαλα για την 12η αγωνιστική της Football league.

O Πανσερραϊκός έφτασε πολύ κοντά σε μια μεγάλη νίκη επί ενός ισχυρού αντιπάλου (της πιο φορμαρισμένης ομάδας του πρωταθλήματος) αλλά την έχασε από τα… έντεκα μέτρα και βρίσκεται πλέον τρεις βαθμούς πάνω από την ουραγό του βαθμολογικού πίνακα Καλλιθέα (την οποία αντιμετωπίζει εκτός έδρας την επόμενη αγωνιστική).

Πανσερραϊκός: Έχασε τη νίκη από τα… έντεκα μέτραΉταν… Λιοντάρια

Απέναντι σε μια πολύ έμπειρη και ποιοτική ομάδα, με παίκτες που και από τη σωματοδομή τους ξεχώριζαν εντός αγωνιστικού χώρου, ο Πανσερραϊκός έβγαλε πάθος, πείσμα, δύναμη και θέληση για τη νίκη.  Οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με τον Δημήτρη Γκούρτσα  που εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το λάθος του τερματοφύλακα Μανώλη Αποστολίδη, είχαν επτά τελικές με μεγαλύτερη ευκαιρία του Χρήστου Ρούτση στο 47ο που θα μπορούσε στο τετ-α-τετ να κάνει το 2-0 και να… «καθαρίσει» το παιχνίδι και μεγάλη ευκαιρία με τον Κώστα Δούμτσιο μετά το 1-1.

Πανσερραϊκός: Έχασε τη νίκη από τα… έντεκα μέτραΠέναλτι-δώρο

Η νίκη χάθηκε από ένα «αχρείαστο» πέναλτι που έκανε ο Κώστας Τσαμούρης στον οποίο χρεώνεται και το φάουλ που έκανε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με την Αναγέννηση Καρδίτσας με τον οποίο οι φιλοξενούμενοι πήραν ανέλπιστα έναν βαθμό. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Νεμάνια Τόμιτς στο 63ο.  Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με παράπονα και των δύο ομάδων για τη διαιτησία του Γιώργου Γιαννουλάκη από τα Χανιά, των Σερραίων για τα σφυρίγματα του και στα 90 λεπτά του αγώνα (αλλά και των αποφάσεων των βοηθών) αλλά και των φιλοξενούμενων για ένα πέναλτι που ζήτησαν στο 90ο σε ένα μαρκάρισμα του Γροντή μέσα στην περιοχή (αντίκρισε την κίτρινη για θέατρο).

Πανσερραϊκός: Έχασε τη νίκη από τα… έντεκα μέτραΤο φιλμ του αγώνα

8ο Μετά από πάσα του Κρητικού, σουτ του  Κάκκο μπλόκαρε ο Αποστολίδης.

9ο Μακρινό σουτ του Τόμιτς, έδιωξε τη μπάλα ο Ρίστιτς.

26ο Σουτ του Τσιμίκα έξω από την περιοχή, ο Αποστολίδης μπλόκαρε την μπάλα.

28ο Σουτ του Γιαννιτσάνη από πλάγια θέση, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων αλλά ο βοηθός είχε σηκώσει τη σημαία για οφσάιντ.

33ο  Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκούρτσα από καλή θέση  μπλόκαρε ο Αποστολίδης.

44ο Μετά από εκτέλεση κόρνερ,  γυριστή κεφαλιά του Πάνου, η μπάλα πέρασε άουτ.

Πανσερραϊκός: Έχασε τη νίκη από τα… έντεκα μέτρα45ο +3 ΓΚΟΛ 1-0!!! Μετά από σέντρα του Κρητικού, ο Αποστολίδης έχασε τη μπάλα, ο Δημήτρης Γκούρτσας με κεφαλιά άνοιξε το σκορ πετυχαίνοντας το πέμπτο φετινό του τέρμα.

47ο Μετά από ωραία κάθετη πάσα του Γκούρτσα, ο Χρήστος Ρούτσης βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Αποστολίδη αλλά ο Καβαλιώτης τερματοφύλακας των Τρικάλων έδιωξε με τα πόδια.

52ο  Σέντρα-σουτ του Κρητικού μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ αν και φαίνεται ότι την ακούμπησε ο τερματοφύλακας των Τρικάλων.

63ο ΠΕΝΑΛΤΙ! Ο Κώστας Τσαμούρης έπεσε άτσαλα πάνω στον Γροντή κι ενώ αυτός ουσιαστικά από το σημείο που ήταν μέσα στην περιοχή δεν απειλούσε.

Πανσερραϊκός: Έχασε τη νίκη από τα… έντεκα μέτρα64ο  ΓΚΟΛ! 1-1! Ο Ναμάνια Τόμιτς ανήμερα των γενεθλίων του εκτέλεσε το πέναλτι και ισοφάρισε για τα Τρίκαλα.

75ο  Ωραία κίνηση και σουτ του Κρητικού έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

77ο  Σουτ του Δούμτσιου μέσα στην περιοχή, έδιωξε δύσκολα ο Αποστολίδης που μπλόκαρε την μπάλα πριν ο Πόζογλου προλάβει να πλασάρει.

89ο  Ο Γροντής έπεσε μέσα στην περιοχή, ζήτησαν πέναλτι οι φιλοξενούμενοι, διαιτητής όμως έδωσε κίτρινη για θέατρο.

90ο +2΄ Σουτ του Μιλοσάβλιεφ, έδιωξε ο Ρίστιτς, νέο σουτ του Γιαννιτσάνη άουτ.

Πανσερραϊκός: Έχασε τη νίκη από τα… έντεκα μέτραΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Π.Αμανατίδης): Ρίστιτς, Τσαμούρης, Τσελεπίδης, Ιωαννίδης, Στέβιτς(23ο  λ.τ Ρούτσης), Ορφανίδης, Αναστασόπουλος, Τσιμίκας, Κάκκο(69ο  Δούμτσος), Κρητικός, Γκούρτσας(62ο  Πόζογλου)

Στον πάγκο: Πολίτης, Ρούσσος, Σιάκκας, Παπουτσογιαννόπουλος

Πανσερραϊκός: Έχασε τη νίκη από τα… έντεκα μέτραΤΡΙΚΑΛΑ(Σ.Αντωνίου): Αποστολίδης, Κοτσώνης, Βέρτζος, Χιντζίδης, Πάνος, Ανδρεόπουλος(46ο Ζγκούρι), Τζόκιτς(80ο  Μάκος), Μιλοσάβλιεφ, Τόμιτς, Ντ’Ακόλ(60ο  Γροντής), Γιαννιτσάνης

Στον πάγκο: Γιδόπουλος, Πίντο, Μυρσινιάς, Τσιάρας

Διαιτητής: Γιαννουλάκης (Χανίων) Βοηθοί: Τζιαμπάσης (Κοζάνης), Κουβαλάκης (Δράμας) 4ος: Καρατέρπος(Κοζάνης)

Κίτρινες: Ορφανίδης, Τσαμούρης, Ιωαννίδης, Ρούτσης, Αναστασόπουλος-Μιλοσάβλιεφ, Γροντής, Γιαννιτσάνης

ΦΩΤΟ: eurokinissi.gr