Πανσερραϊκός: «Κόκκινος» ο Αναστασόπουλος

Την απόκτηση του 23χρονου αμυντικού μέσου Βαγγέλη Αναστασόπουλου ανακοίνωσε ο Πανσερραϊκός.

Αυτή είναι η πρώτη μεταγραφή για τα «λιοντάρια» την περίοδο του Ιανουαρίου ενώ αναμένεται να ακολουθήσουν κι άλλοι. Ο Βαγγέλης Αναστασόπουλος γεννήθηκε στις 7 Μαρτίου του 1994, ξεκίνησε από τις ακαδημίες του Παναθηναϊκού και μάλιστα την περίοδο 2013-14 αγωνίστηκε σε τρία παιχνίδια κυπέλλου φορώντας τη φανέλα με το «τριφύλλι» με προπονητή τον Γιάννη Αναστασίου(τα δύο με Ηρακλή Ψαχνών κι ένα με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Βόλου).

Ο Βαγγέλης Αναστασόπουλος με τη φανέλα του Παναθηναϊκού (Νο 27)

Την επόμενη περίοδο πήγε στη Νίκη Βόλου η οποία αγωνιζόταν στη Σούπερ Λιγκ και μάλιστα στο πρώτο του παιχνίδι στην κορυφαία κατηγορία πέτυχε γκολ στη Νέα Σμύρνη (ήττα 2-1 από τον Πανιώνιο).

Ο Βαγγέλης Αναστασόπουλος μόλις έχει στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Πανιώνιου για την 12η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ (Πανιώνιος-Νίκη Βόλου 2-1)

Μετά την αποχώρηση της Νίκης Βόλου πήγε στη Λαμία του Παύλου Δερμιτζάκη ενώ το 2015 πήρε μεταγραφή στη Σπάρτη με την οποία πανηγύρισε άνοδο από τη Γ στη Β εθνική κατηγορία.

Ο Βαγγέλης Αναστασόπουλος (Νο 15) με τη φανέλα της Νίκης Βόλου σε παιχνίδι της Σούπερ Λιγκ με αντίπαλο τη Βέροια μαζί με τον Σερραίο Τέλη Καρασαλίδη.

Με τη φανέλα της Σπάρτης αγωνίστηκε σε 29 παιχνίδια στη Football league (με ένα γκολ) την περίοδο 2016-17. Τη φετινή περίοδο ο Βαγγέλης Αναστασόπουλος ήταν στο ρόστερ των Τρικάλων αλλά δεν πήρε χρόνο συμμετοχής από τον Σωτήρη Αντωνίου με τον οποίο είχαν συνεργαστεί στη Σπάρτη.

Ο Βαγγέλης Αναστασόπουλος (Νο 25) πανηγυρίζει με τους συμπαίκτες του το γκολ του Ηλία Αναστασάκου στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με το οποίο η Σπάρτη προηγήθηκε 0-1 (τελικά έχασε 2-1)

Αναλυτικά η ανακοίνωση της ΠΑΕ: «Η ΠΑΕ Πανσερραϊκός βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την απόκτηση του 23χρονου αμυντικού μέσου Βαγγέλη Αναστασόπουλου. Ενός ταλαντούχου παίχτη που βγήκε από τις ακαδημίες του ΠΑΟ και συνέχισε με πολλές συμμετοχές σε Νίκη Βόλου, Λαμία, Σπάρτη και Τρίκαλα».