Πανσερραϊκός: Κυρίαρχος της κορυφής στο μπάσκετ

Την «ευχάριστη μοναξιά» της κορυφής απολαμβάνει από το Σάββατο η ανδρική ομάδα μπάσκετ του Πανσερραϊκού που κέρδισε στο μεγάλο ντέρμπι του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ με 70-63 τον ΚΑΟΔ.

Μια ιστορική νίκη για τον Πανσερραϊκό, πέμπτη συνεχόμενη σε ισάριθμα παιχνίδια, κόντρα σε μια ομάδα που από το 2010 έως το 2015 αγωνιζόταν στην Α1 εθνική κατηγορία, για δέκα χρόνια στην Α2 και φέτος ήταν αήττητη και θεωρείται ο βασικός ανταγωνιστής των «λιονταριών» για τη διεκδίκηση της ανόδου.

Κατάμεστο από κόσμο το κλειστό της ομόνοιας

Στο κατάμεστο γήπεδο της Ομόνοιας, οι φίλαθλοι απήλαυσαν ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ και αρκετή ένταση κατά διαστήματα. Στο τέλος, χειροκρότησαν ιπποτικά και τις δύο ομάδες που φαίνεται ότι θα διεκδικήσουν μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος την επιστροφή στις εθνικές κατηγορίες.

Για την εξαιρετική εμφάνιση του Χρήστου Ιακωβίδη μίλησε ο Φώτης Κοκολιός

Ο προπονητής του Πανσερραϊκού Φώτης Κοκολιός μετά το τέλος του αγώνα είπε: «Γνωρίζαμε ότι θα είναι ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι σε σχέση με αυτό του κυπέλλου και ότι οι αντίπαλοι μας θα κατέβαλαν κάθε δυνατή προσπάθεια να διεκδικήσουν τη νίκη. Στην πέμπτη αγωνιστική συναντηθήκαν οι δύο αήττητες ομάδες του ομίλου για να διεκδικήσουν τη «μοναξιά» της κορυφής. Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, λόγω κυρίως της σπουδαιότητας του, δεν είχαμε το καθαρό μυαλό και την υπομονή στην επίθεση με αποτέλεσμα τα σουτ που επιχειρήσαμε να μη γίνουν κάτω από καλές προϋποθέσεις, ενώ στην άμυνα δε δείξαμε τον απαραίτητο ζήλο. Το αποτέλεσμα ήταν οι αντίπαλοι μας να «χτίσουν» μια διαφορά εννέα πόντων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα της ομάδας με τον αρχηγό μας, Χρήστο Ιακωβίδη,  να είναι εμψυχωτής στην άμυνα και εκτελεστής σε επίθεση, δίνοντας ώθηση στη ομάδα, ώστε να πάμε στα αποδυτήρια με μια διαφορά 6 πόντων. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να διαχειριστούμε το δυναμικό μας, διότι τα προσωπικά φάουλ τόσο του Τσανάκα όσο και των Γεωργιανού, Χατζηστεφάνου απαιτούσαν ιδιαίτερη μεταχείριση, ώστε να καταφέρουμε το μέγιστο σε άμυνα και επίθεση.Στο τελευταίο δεκάλεπτο, αντιδράσαμε σχετικά καλά στην πίεση που άσκησαν οι αντίπαλοί μας σε όλο το γήπεδο. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά!»