Ρούπελ Σιδηροκάστρου: Παντοτινός πρωταθλητής

Η ομάδα που έχει πάρει… σπίτι της τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδος στο μπάντμιντον είναι το Ρούπελ Σιδηροκάστρου.

Ο σύλλογος που σαρώνει τα πρωταθλήματα της αντιπτέρισης στην Ελλάδα κατέκτησε για 15η συνεχή χρονιά τον τίτλο του πρωταθλητή στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής κατηγορίας που διεξήχθη στις 9 και 10 Δεκεμβρίου στο κλειστό γυμναστήριο «Γεώργιος Βασιλακόπουλος» στον Πύργο. Στο πρωτάθλημα συμμετείχαν οι 16 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας και εξελίχθηκε σε… Σερραϊκή υπόθεση αφού εκτός από το Ρούπελ που κατέκτησε την 1η θέση, το Κάστρο Σιδηροκάστρου ήταν τρίτο, ο Α.Γ.Σ. Δίας Σιδηροκάστρου έβδομος και ο Πλάτων Σερρών ένατος (στη δεύτερη θέση ο ΟΑΓΩ Θεσσαλονίκης).

Οι πρωταθλητές Ελλάδος 2017-18

Μόνιμος πρωταθλητής

Παραφράζοντας την περιβόητη δήλωση του Γκάρι Λίνεκερ τον Ιούλιο του 1990 ότι  «το ποδόσφαιρο είναι ένα απλό άθλημα. 22 ποδοσφαιριστές κλωτσούν μια μπάλα για 120 λεπτά και στο τέλος πάντα κερδίζουν οι Γερμανοί» θα λέγαμε ότι το μπάντμιντον είναι ένα άθλημα που παίζουν ένας εναντίων ενός ή δύο εναντίων δύο και πάντα στο τέλος κερδίζει το… Ρούπελ Σιδηροκάστρου.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου πρωταθλητής Ελλάδος 2016-17

Ο σύλλογος που κατακτά εδώ και 15 συνεχόμενα χρόνια τον τίτλο του πρωταθλητή έκανε το ίδιο και στον Πύργο αποδεικνύοντας ότι ο… Πύργος του Ρούπελ δεν θα πέσει ποτέ. «Ε, κάποια στιγμή αυτό θα σταματήσει» είπε με αφοπλιστική ειλικρίνεια στην ΕΡΤ Σερρών ο προπονητής Βασίλης Κιομουρτζίδης που μίλησε όμως και για την πολύ καλή δουλειά που γίνεται στο σύλλογο «κάνουμε εξαιρετική δουλειά στο Ρούπελ και υπάρχουν πολλά νέα παιδιά που μπορούν να συνεχίσουν την παράδοση».  Πρωταθλητές Ελλάδος με το Ρούπελ αναδείχθηκαν οι Γιώργος Γάλβας, Παναγιώτης Σκαρλάτος, Πασχάλης Μελικίδης, Δημήτρης Παπαδόπουλος, Πολύβια Τζήκα, Ζωή Αλελή και Ελένη Μελικίδου.