Οι Σερραίοι δρομείς που… κατέκτησαν τον Όλυμπο

Την ξεχωριστή και μοναδική εμπειρία του 12ου Χειμωνιάτικου Ενιπέα έζησαν περίπου τριάντα Σερραίοι μαραθωνοδρόμοι.

Αυτός ήταν και ο τελευταίος αγώνας της χρονιάς για το Σύλλογο Μαραθωνοδρόμων Σερρών που και φέτος είχε δυναμική παρουσία και οργανωτικά με τους αγώνες που διοργάνωσε αλλά και αγωνιστικά με την παρουσία των Σερραίων αθλητών σε διοργανώσεις σε ολόκληρη την Ελλάδα που συνοδεύτηκε με καλά πλασαρίσματα σε τιμητικές θέσεις και χρόνους. Άλλωστε ο Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Σερρών και οι αθλητές που τρέχουν σε αγώνες αποτελούν ένα «ζωντανό κύτταρο» της Σερραϊκής κοινωνίας που χρόνο με το χρόνια γιγαντώνεται όπως και το δρομικό κίνημα στη χώρα μας.

Πολύ καλή η παρουσία του Μιχάλη Σουγιουτζόγλου (8η Θέση),

Ο πρόεδρος του Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Σερρών Γιώργος Θεοχάρης  που πήρε μέρος στον αγώνα και μαζί με τα υπόλοιπα μέλη του συλλόγου έδωσαν δυναμικό παρών είπε στην ΕΡΤ Σερρών:  «Ήταν ένας αγώνας 23χλμ που διεξήχθη στο πανέμορφο φαράγγι του Ενιπέα στον Όλυμπο. Ένας αγώνας που σηματοδοτεί το κλείσιμο της αγωνιστικής χρόνια στο ορεινό τρέξιμο. Στον αγώνα συμμετείχαν οι καλύτεροι αθλητές της χώρας. Από το νόμο Σερρων συμμετείχαν περίπου 30 αθλητες. Αξίζει να σημειωθεί η πολύ καλή παρουσία του Μιχάλη Σουγιουτζόγλου (8η Θέση),του Γρήγορη Τερζίδη (16η θέση) ανάμεσα σε 600 αθλητές αλλά και η μοναδική γυναικεία συμμετοχή από τις Σέρρες της Βιβής Πράπογλου.  Οι καιρικές συνθήκες ήταν ιδανικές και τα χαμόγελα πολλά! Η δρομική χρόνια του 2017 έχει τελειώσει. Τώρα υπάρχει για όλους μας ξεκούραση και θα περιμένουμε το νέο έτος για να μπούμε και πάλι σε αγωνιστικούς ρυθμούς. Καλές γιορτές σε όλους με υγεία, χαρά και ευτυχία».

Οι Σερραίοι μαραθωνοδρόμοι που πήραν μέρος στον αγώνα ήταν οι:  Γιώργος Ρίζος, Γιώργος Θεοχάρης, Νίκος Αυξεντιάδης, Δημήτρης Κορολόγος, Αργύρης Ράμναλης, Γρηγόρης Τερζίδης, Μιχάλης Σουγιουλτζόγλου, Κώστας Κοταλακίδης, Αθανάσιος Χριστοφορίδης, Δημήτρης Φρυδάς, Βασίλης Μέτσκας, Βιβή Πράπογλου, Νίκος Ζίχναλης, Ηλίας Τρέντος, Νίκος Τσαμουρόπουλος, Γιάννη Τούλης, Κώστας Τσούκας, Κώστας Κεφαλάς, Παναγιώτης Συμεωνίδης, Νίκος Σφιτής, Κώστας Παρασκευάς και Βασίλης Βλάχος.

Οι Σερραίοι δρομείς που… κατέκτησαν τον ΌλυμποΟ «Χειμωνιάτικος Ενιπέας» πραγματοποιείται την δεύτερη Κυριακή κάθε Δεκεμβρίου. Η διαδρομή του αγώνα εκτείνεται σε 24 χιλιόμετρα εκ των οποίων τα 21 σε μονοπάτια, με θετική υψομετρική διαφορά 1750 μέτρα. Το χρονικό όριο για την ολοκλήρωση της προσπάθειας είναι 5 ώρες. Η τροφοδοσία των αθλητών περιορίζεται σε έναν σταθμό, περίπου στο μέσον της διαδρομής (11 ΚΜ).  Η διαδρομή του αγώνα έχει ως εκκίνηση και τερματισμό το ανοιχτό θεατράκι στο πάρκο Λιτοχώρου. Το ελάχιστο υψόμετρο της διαδρομής είναι 235 μέτρα και το μέγιστο 1.041. Το μεγαλύτερο τμήμα της διαδρομής (96%) αποτελείται από μονοπάτια, ενώ το υπόλοιπο μοιράζεται σε τσιμεντόδρομο και άσφαλτο. Από την 9 διοργάνωση καθιερώθηκε επίσημα ως διαδρομή του αγώνα η «αριστερόστροφη» διαδρομή: Πάρκο Λιτοχώρου – Μύλοι – Άγιοι Απόστολοι – Γκόλνα – Καστάνα – Άγιο Σπήλαιο – Μοναστήρι – Ζηλνιά – Μύλοι – Πάρκο Λιτόχωρου.