Οι Σερραίοι που πήραν τους… δρόμους

Είναι το κίνημα που έχει αποκτήσει πολλούς φίλους στο Νομό Σερρών.

Το δρομικό κίνημα έχει γίνει τρόπος ζωής των Σερραίων. Μικροί και μεγάλοι έχουν βάλει τον αθλητισμό στη ζωή τους ενώ για να ασχοληθεί κάποιος χρειάζεται μόνο θέληση και ένα ζευγάρι αθλητικά παπούτσια. Ο Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Σερρών είναι από τους πιο δυναμικούς συλλόγους στην Ελλάδα αφού τα μέλη του γίνονται κάθε χρόνο και περισσότερα. Ο πρόεδρος του συλλόγου Κώστας Μαρτίνης είχε εξηγήσει στην αθλητική εκπομπή της ΕΡΤ Σερρών γιατί αυτός ο τρόπος αθλητισμού έχει κερδίσει τους Σερραίους:  «όποιος ασχοληθεί με το τρέξιμο, τον κερδίζει. Είναι κάτι πολύ ωραίο, σε γεμίζει σαν άνθρωπο και αισθάνεσαι μια  ευεξία την οποία δεν θέλεις να χάσεις ποτέ. Για αυτό βλέπουμε να αυξανόμαστε χρόνο με τον χρόνο. Στο σύλλογος μας έχουν έρθει Σερραίοι από 20  μέχρι 67 ετών, άνδρες και γυναίκες, ενεργά μέλη που τρέχουν μαραθώνιο 42 χιλιομέτρων αλλά και πιο μικρές αποστάσεις”.  Όσο για το μυστικό του κορυφαίου Σερραίου μαραθωνοδρόμου, του Γιώργου Σίκαλου ο κ. Μαρτίνης είπε: «οι συνεχείς προπονήσεις και η αφοσίωση σε αυτό που κάνει. Είναι ένα τρομερό ταλέντο και είμαστε πολύ περήφανοι που τον έχουμε στο σύλλογο».

Χρυσό μετάλλιο για την ομάδα τριάθλου του ΜΓΣ Πανσερραϊκού

Οι Σερραίοι δρομείς το προηγούμενο Σαββατοκύριακο πήραν τους… δρόμους. Συμμετείχαν σε αγώνες σε Καβάλα, Γιάννενα και φυσικά στη Θέρμη όπου η ομάδα τριάθλου του ΜΓΣ Πανσερραϊκού κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Στην αθλητική εκπομπή της ΕΡΤ Σερρών μίλησαν τρεις Σερραίοι που συμμετείχαν στους συγκεκριμένους αγώνες και μας μετέφεραν τις εμπειρίες τους. Ο Κώστας Αγγειοπλάστης πήρε μέρος στο 30άρι του γύρου της λίμνης των Ιωαννίνων: «ήταν ένας εξαιρετικός αγώνας, μια πάρα πολύ καλή διοργάνωση. Οι διοργανωτές είχαν τη στήριξη από το Δήμο Ιωαννίνων και τους φορείς του Νομού. Πήραν μέρος περισσότεροι από 1000 δρομείς. Φυσικά θα ήταν σημαντικό να γίνει κάτι ανάλογο στις Σέρρες και ελπίζουμε για τον αγώνα που θα κάνουμε εδώ στις 2 Οκτωβρίου να έχουμε τη στήριξη των φορέων του Νομού και όλων των Σερραίων».

Στον 9ο γύρο της Λίμνης έτρεξε και ο Ηπειρώτης στην καταγωγή Χρήστος Φερεντίνος. (στη φώτο με τους Σερραίους Αγγειοπλάστη και Τζήμα)

Ο Κώστας Αγγειοπλάστης ασχολείται εδώ και 1,5 χρόνο με το μαραθώνιο και τους αγώνες με πιο κοντινές αποστάσεις και ήδη έχει στο ενεργητικό του μια πολύ καλή επίδοση σε αγώνα στην Ιταλία.

Ο Κώστας Δάγκος και ο Βασίλης Μέτσκας στο γύρο της λίμνης των Ιωαννίνων

Ο Κώστας Δάγκος ήταν ένας από τους έξι Σερραίους που πήραν μέρος στο 30άρι του γύρου της λίμνης των Ιωαννίνων. Ο Σερραίος νομικός μίλησε στην ΕΡΤ Σερρών: «ο αγώνας στα Γιάννενα ήταν για πολλούς από εμάς που πήραμε μέρος ένα καλό «κρας τεστ» ενόψει του μεγάλου και αυθεντικού μαραθωνίου της Αθήνας που θα πραγματοποιηθεί στις 13 Νοεμβρίου 2016. Προσωπικά εντυπωσιάστηκα από τον αγώνα στα Γιάννενα. Είχε πολύ μεγάλη οργανωτική επιτυχία ενώ από την προηγούμενη μέρα τα ξενοδοχεία ήταν «γεμάτα» και φυσικά τα εστιατόρια της πόλης των Ιωαννίνων. Σίγουρα μπορεί να γίνει κάτι ανάλογο στις Σέρρες. Έχουμε τα μέρη και με έναν καλό συντονισμό των φορέων μπορούμε να φέρουμε πολύ κόσμο στις Σέρρες». Ο Κώστας Δάγκος ασχολείται εδώ και 1,5 χρόνο με τους μαραθωνίους και τους αγώνες πιο κοντινών αποστάσεων και όπως τονίζει: «έχει γίνει μέρος της ζωής μου».

Οι Σερραίοι που πήραν μέρος στο 30άρι του γύρου της λίμνης των Ιωαννίνων, οι θέσεις τους και οι επιδόσεις τους ήταν:

Πρωτιές και καλές επιδόσεις για τους Σερραίους στην Καβάλα

Ο Γιώργος Θεοχάρης πήρε μέρος στον 3ο KAVALA NIGHT RUN που όπως σημείωσε μιλώντας στην ΕΡΤ Σερρών: «Ήταν μια πολύ καλή διοργάνωση. Παρατήρησα ότι οι διοργανωτές είχαν πολλούς χορηγούς και πολύ καλή συνεργασία μεταξύ τους. Αυτό που βοηθάει τον αγώνα είναι ότι διεξάγεται στον αστικό ιστό μιας πόλης που έχει πλεονεκτήματα γιατί η διαδρομή είναι από όμορφα σημεία της πόλης και φυσικά από την παραλία». Ο Γιώργος Θεοχάρης ασχολείται εδώ κι ένα χρόνο με μαραθώνιο και αγώνες δρόμου και έχει φέρει εντυπωσιακά αποτελέσματα και πρωτιές με πιο σημαντική την επίδοση του σε διεθνή αγώνα στην Ιταλία που είχε τρέξει μαζί με τον Κώστα Αγγειοπλάστη (για τις επιδόσεις  τους είχε εκφραστεί με τα καλύτερα λόγια ο Γιώργος Σίκαλος σε συνέντευξη του στην αθλητική εκπομπή της ΕΡΤ Σερρών).

Θεοχάρης και Αγγειοπλάστης σε αγώνα στο Μιλάνο
Στο Kavala Night City Run 2016 ο Μιχάλης Σουγιουτζόγου  πήρε την 1η θέση στη κατηγορία του (ηλικίες 18-29 ετών) και ήταν 2ος στη γενική κατάταξη, ενώ η Ευθυμία Παπαδοπούλου τερμάτισε 2η στη κατηγορία της (18-39 ετών) και 2η στη γενική κατάταξη.

Επίσης ο Γεώργιος Θεοχάρης τερμάτισε στην 6η θεση της κατηγορίας του (40-49 ετών) και ο Γρηγόρης Τερζίδης 10ος στην κατηγορία (10-29 ετών), ενώ η Χρυσάνθη Μπουρβανη  9η στη κατηγορία (18-39 ετών.