Ανέτοιμος ο Αρκαδικός ηττήθηκε με 84-68 από το Μαρούσι

Την ήττα με 84-68 γνώρισε ο Αρκαδικός στην πρεμιέρα της Α2 μπάσκετ των ανδρών στην εκτός έδρας αναμέτρηση με το Μαρούσι στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Ο Αρκαδικός παρουσιάστηκε ανέτοιμος αφού συμπλήρωσε ρόστερ τελευταία στιγμή, ενώ γηπεδούχοι έχοντας τη συμπαράσταση 500 φιλάθλων τους καθώς επέστρεψαν στην Α2 ύστερα από 7 χρόνια, μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πήραν διαφορά 5 πόντων 10-5 στο 5:00 . Ο Αρκαδικός με ένα σερί 0-7 πήρε προβάδισμα το 4:00 10-12. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχου εκμεταλλεύτηκαν το Black out του Αρκαδικού και τελείωσαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 20-15.

Το ξεκίνημα του 2ου δεκάλεπτου συνέχιζε να είναι καταιγιστικό για τους γηπεδούχους φτάνοντας τη διαφορά στο +11 34-23 6:00 . Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το -5 46-41

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους , κρατώντας τη διαφορά στους 8 με 10 πόντους καθ’ όλη τη διάρκεια και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 84-68.

Δεκάλεπτα: 20-15, 46-41, 65-53, 84-68.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Κεραμιδάς): Στασινός 8 (1), Μπάκας 19, Ξύδας, Ντακούλιας 10, Κανέλλης 7 (2), Στούκας 7 (1), Ρεκουνιώτης 12, Σουρλής 14 (2), Παπαγεωργόπουλος 5 (1), Μιχαλούτσος 2.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Κουστένης): Βλάχος 3 (1), Σίνης 9, Προδρόμου 11, Μαραγκάκης 9 (3), Αποστολίδης 3 (1), Πελτιέρ 10 (2), Γαρμπής 3 (1), Τζουγκαράκης 20.

ΠΗΓΗ ΦΩΤΟ: Βασίλης Κούβαλης