Άργος: νίκη ανόδου για Καλαμάτα , φωνές για τη διαιτησία

Άλμα τίτλου για την Καλαμάτα σήμερα μέσα στο Αργος.

Στο ντέρμπι κορυφής η ΄΄Μαύρη Θύελλα΄΄ νίκησε τον Παναργειακό μέσα στην έδρα του χάρις σε γκολ του Μίγκα στο 25ο λεπτό.

Μετά το 0- 1 οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν και να ισοφαρίσουν, όμως το άγχος και η αστοχία δε τους το επέτρεψε. Η ομάδα του Άργους πάντως έχει σοβαρά παράπονα από τον διαιτητή Πολυχρόνη ( Πιερίας) για δυο πέναλτι που δεν καταλόγισε και για ένα γκολ που δεν μέτρησε στις καθυστερήσεις του αγώνα) υποδείχθηκε οφσάιντ).

Στο τέλος της αναμέτρησης προκλήθηκαν επεισόδια όταν οπαδοί των γηπεδούχων επιτέθηκαν στο διαιτητή την ώρα που αποχωρούσε , κι εκείνος αναγκάστηκε να κλειστεί στα αποδυτήρια της Καλαμάτας ενώ οι βοηθοί του παρέμεναν μέσα στο γήπεδο.

Άργος: νίκη ανόδου για Καλαμάτα , φωνές  για τη διαιτησία

Χρειάστηκε επέμβαση της αστυνομικής δύναμης για να αποφευχθούν τα χειρότερα.

Ο αγώνας πάντως αναμένεται να έχει και ..τρίτο ημίχρονο , στην ΕΠΟ, με βάση θα αναγράψει ο ρέφερι στο φύλλο αγώνα.
Την συνάντηση του Άργους παρακολούθησαν περίπου 2.500 θεατές , μεταξύ των οποίων και 300 οπαδοί της Καλαμάτας.

Ο προπονητής της Καλαμάτας Γιάννης Χριστόπουλος έκανε λόγο για σπουδαία νίκη, παρά τα προβλήματα απουσιών που έχει η ομάδα του ,ενώ ο τεχνικός του Παναργειακού Γιώργος Αντωνόπουλος είπε ότι δεν έχει παράπονα από τους παίκτες του που έδωσαν τη μάχη τους ενω αναφέρθηκε στη μεγάλη προσπάθεια που έγινε το καλοκαίρι στο σύλλογο για την ανασύνταξη των ΄΄Λύκων΄΄.

Ο γκολκίπερ της Καλαμάτας Δημ. Κασωτάκης εξύμνησε την μεγάλη προσπάθεια των συμπαικτών του αλλά και την παρουσία του κόσμου ενώ ο Ματθαίος Μαρουκάκης στάθηκε στα σοβαρά διαιτητικά λάθη που, όπως είπε, επηρέασαν την έκβαση του αγώνα.

Φωτο : Γιάννης Γαλανόπουλος και EYROKINHSH