Ισόπαλος ο Αστέρας Τρίπολης με τον Ατρόμητο

Αστέρας Τρίπολης και Ατρόμητος, μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς, στο παιχνίδι της Τρίπολης (1-1 το τελικό αποτέλεσμα), που έγινε σήμερα το απόγευμα, παρουσία 1.000 θεατών και κάτω από σφοδρό ψύχος και ισχυρότατο άνεμο.

Οι γηπεδούχοι, είχαν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, αφού εκτός του τέρματος, στο 24ο λεπτό με τον διακριθέντα Νίκο Καλτσά, έβγαλαν πάθος, είχαν ψυχή, έτρεξαν πολύ, παρά τις απουσίες τους (Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Βλάχος, Βαλιέντε, Ματρικάρντι).

Ο Αστέρας, περιόρισε τον ποιοτικό Ατρόμητο σε δεύτερο ρόλο.

Απ’ το 50ο λεπτό, οι Περιστεριώτες, αφυπνίστηκαν, άλλαξαν διάταξη, πήραν μέτρα στο γήπεδο, κράτησαν μπάλα και έγιναν πιεστικοί, κόντρα στο … αντίθετο του ανέμου.

Πάντως, πάραυτα, κάποια κλασική ευκαιρία δεν έφτιαξαν.

Τελικά, ευτύχησαν στο 82ο λεπτό, να ισοφαρίσουν από στημένη φάση (χτύπημα κόρνερ) με τον Ουάρντα (άπιαστη κεφαλιά), ενώ στην εκπνοή, με τον Ευθύμη Κουλούρη, λίγο έλειψε να πετύχουν και το γκολ της νίκης.

Ωστόσο, η τελική αίσθηση όσων είδαν από κοντά το παιχνίδι, είναι ότι μάλλον ο Αστέρας πήρε λιγότερα απ’ αυτά που άξιζε μέσα στο γήπεδο.

Μετά το 1-1, ο Αστέρας εξακολουθεί να … τρέχει και να ζει με το άγχος, την πίεση, την αβεβαιότητα και την αναγκαιότητα συλλογής βαθμών.

Οι Αθηναίοι, συνεχίζουν να διεκδικούν το καλό εισιτήριο της Ευρώπης.

Ο Νταμίρ Κάναντι, που δεν έχει καμία ήττα απ’ τον Αστέρα, δήλωσε ευχαριστημένος απ’ το τελικό αποτέλεσμα:

«Δεν είχαμε ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, ενώ επηρεαστήκαμε και απ΄ τον καιρό», είπε χαρακτηριστικά.

Και συνέχισε:

«Στο δεύτερο ημίχρονο, βελτιωθήκαμε σ΄ όλα τα επίπεδα. Μπορούσαμε και δεύτερο τέρμα στο τέλος», είπε με έμφαση.

Ο Γιώργος Παράσχος, που έχει 3 νίκες, 10 ήττες και 9 ισοπαλίες στην καριέρα του απέναντι στον Ατρόμητο, δήλωσε ότι έγινε μεγάλη προσπάθεια απ’ τους παίκτες του και ότι η κακοδαιμονία της ομάδας συνεχίζεται.

«Αν είμασταν πιο προσεκτικοί στο πρώτο μέρος θα μπορούσαμε να φτάσουμε και σε δεύτερο γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο, μας πίεσε ο αντίπαλος, χωρίς να φτιάξει ευκαιρίες. Την πατήσαμε σε στημένη φάση, αν και αυτό το είχαμε δουλέψει όλη την εβδομάδα».

Ο κ. Παράσχος, στάθηκε και στις απώλειες παικτών της ομάδας του:

«Είχαμε ελλείψεις στα χαφ και αυτό επηρέασε. Ελπίζω ότι όταν θα επιστρέψουν οι παίκτες θα φτάσουμε στο στόχο μας. Ο αγώνας συνεχίζεται»