Νέα ήττα για το νεανικό Λεωνίδιο

Την έκτη (6η) κατά σειρά ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε το νεανικό Λεωνίδιο απ’ τον Τσικλητήρα της Πύλου Μεσσηνίας, για το πρωτάθλημα ποδοσφαίρου της Γ Εθνικής Κατηγορίας.

Η ομάδα της Νότιας Κυνουρίας, έχασε δίκαια με 2-0 απ’ την Πύλο που σημείωσε την πρώτη της νίκη (είχε και 2 ισοπαλίες μέχρι τώρα).

Η ομάδα της Μεσσηνίας, επικράτησε απολύτως δίκαια με 2-0 σ’ ένα παιχνίδι που κρίθηκε μέσα σε διάστημα δύο λεπτών (απ’ το 8 έως το 10 λεπτό του πρώτου μέρους).

Όλα κρίθηκαν σ’ αυτό το δίλεπτο.

Η Πύλος, προηγήθηκε με κεφαλιά του έμπειρου Σωτήρη Τσάτσου, κατόπιν άψογης σέντρας από δεξιά του Γεωργιόπουλου.

Στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα. Και ενώ η άμυνα του Λεωνιδίου ήταν ψηλά, σε ξαφνική αντεπίθεση του Τσικλητήρα, ο Σβίγκος, έκανε ταχύτατη κούρσα από δεξιά, έσπασε την πιθανή περίπτωση οφ-σάιντ και από πλάγια, έβγαλε την σέντρα-καμπύλη προς το δεύτερο δοκάρι, με αποτέλεσμα ο επερχόμενος Πύλιος, με ψύχραιμο πλασέ, να βρει στόχο, κάνοντας το 0-2.

Οι νικητές, με έμπειρους παίκτες, διαχειρίστηκαν τον ρυθμό του αγώνα και κατάφεραν εύκολα να…τιθασεύσουν το πάθος της νεανικότητας των γηπεδούχων και να φτάσουν χαλαρά στο…διπλό που τόσο πολύ ήθελαν.

Συγχρόνως, είχαν και επτά (7) ευκαιρίες για επίτευξη περισσοτέρων τερμάτων.

Το Λεωνίδιο, δεν πάτησε περιοχή για μεγάλο χρονικό διάστημα και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν απογοητευτικό.

Είχε τρεις (3) καλές στιγμές με τον διακριθέντα Μπακάλη, όμως είναι φανερό, ότι η ομάδα του κ. Νενεκούμη, έχει ελλείψεις σε όλες τις βασικές θέσεις και χρειάζεται ενίσχυση για να μην καταγράψει-με το τέλος της σεζόν-όλα τα αρνητικά ρεκόρ στον όμιλο.

ΛΕΩΝΙΔΙΟ

Γιαννούσης Κ., Λάτσης Γρ., Λάτσης Γιωργ., Κυρίος, Μπούρας, Γιανούσης, Χιώτης, Καττής (63ο Βρεττάκης), Κατσικαδάς (82ο Σαρρής), Τσεμπελής (46ο Λάλας), Μπακάλης.

ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ

Κόκκαλης, Σβίγκος (λ.τρ. 62ο Γεωργιάδης), Μπίζος, Ακασού (58ο Γιαννόπουλος), Σεντεμέντες, Μούσα, Γεωργιόπουλος, Τσάτσος, Οτβόνγκ (70ο Ρήγας), Πύλιος, Αμπραχαμιάν (75ο Μάραντος).

Διαιτητής ήταν ο Γιάννης Καλογεράκος (Ζακύνθου), χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Βοηθοί του ήταν οι Χρήστος Λιάπης, Γιώργος Καραμέρος και οι δύο απ’ την Ηλεία.

Τον αγώνα παρακολούθησαν γύρω στα 200 άτομα. Υπήρχε, επίσης και ενημέρωση απ’ την ΕΡΑ ΣΠΟΡ.