Ο Ασπρόπυργος πέρασε από το Κιβέρι Αργολίδας

Ο Ασπρόπυργος, στο λυκαυγές της νέας χρονιάς, αφού είχε 4 δοκάρια, αρκετές ευκαιρίες και την εδαφική υπεροχή, νίκησε, σήμερα, με 2-1 την μαχητική και φιλότιμη Ένωση Λέρνας Αργολίδας, για τον 8ο όμιλο της Γ Εθνικής και έφτασε τις 9 νίκες στο πρωτάθλημα και τους 29 βαθμούς.

Στο ΔΑΚ Κιβερίου, έγινε ένα γεμάτο παιχνίδι, που τα είχε όλα και ευτυχώς για τους νικητές, δεν εφαρμόσθηκε ο λεγόμενος άγραφος νόμος της μπάλας.

Η φιλόδοξη ομάδα της Δυτικής Αττικής (παρά τις ελλείψεις που είχε με την απουσία των ξένων παικτών της), σκόραρε στο 27ο λεπτό με τον Γιάννη Καραλή και αφού πρώτα, ο γκολκίπερ Σταύρος Κατσιαούνης, υποδέχθηκε την μπάλα … άτσαλα.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Γιώργο Αιβαλιώτη στο 32ο λεπτό.

Το τελικό 2-1 για την ομάδα του Γιώργου Βαζάκα, έκανε ο ταχύτατος Στράτος Δουκάκης (είχε 3 δοκάρια), στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης, εκμεταλλευόμενος κεφαλιά-πάσα του Δηλαβέρη.

Με την εκπνοή του αγώνα, η ομάδα του Δήμου Άργους-Μυκηνών, χάνει μοναδική ευκαιρία για να … σώσει το παιχνίδι, μιας και η κεφαλιά του Μπιτζή, περνάει λίγα εκατοστά δίπλα απ’ την ρίζα της αριστερής κάθετης δοκού της εστίας του Ασπρόπυργου.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, τα 3 δοκάρια του Ασπρόπυργου, μέσα σε διάστημα 3 περίπου λεπτών.

Το πρώτο, στο 4ο λεπτό με την κεφαλιά του Καραλή (οριζόντιο δοκάρι), το δεύτερο, στο 5ο λεπτό με σουτ του Π. Καλογιάννη (αριστερό κάθετο) και το τρίτο με τον Δουκάκη (δεξί κάθετο), στο 6ο λεπτό.

Ο ίδιος παίκτης (μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης όπως αποδείχθηκε), στο 65ο λεπτό, είχε δυνατό, διαγώνιο σουτ (έξω απ’ την περιοχή) στη ρίζα της αριστερής κάθετης δοκού και αφού πρώτα, είχε ακουμπήσει την μπάλα ο τερματοφύλακας Κατσιαούνης.

Δοκάρι, ωστόσο, στο 1-1, είχαν και οι γηπεδούχοι του Λουκά Κούρου.

Στο 37ο λεπτό, ο προωθημένος Σελλής, είχε κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της ομάδας της Αττικής, ύστερα από χτύπημα κόρνερ του Β. Παπουτσή.

Καλή η διαιτησία του Άγγελου Αδαμόπουλου (Ζακύνθου), ενώ πολλές υποδείξεις των βοηθών (Πήττας-Καραλής από Ηλεία), αντιμετωπίστηκαν απ’ τους ντόπιους φιλάθλους, με διαμαρτυρίες και παράπονα.

Παράπονα της κερκίδας των φίλων της Λέρνας, καταγράφηκαν και την στιγμή της επίτευξης του τέρματος απ’ τον Δουκάκη (οι φίλαθλοι της τοπικής ομάδας υποστήριξαν, ότι ο σκόρερ, απευθύνθηκε προς αυτούς, με λέξη, άκρως προσβλητική, απαιτώντας απ’ τον διαιτητή να εφαρμόσει τον πειθαρχικό έλεγχο).