O Αστέρας 2-0 τον Λεβαδειακό στην τελική πρόβα

Η τελική πρόβα ολοκληρώθηκε πριν από λίγο, στην Τρίπολη, για Αστέρα και Λεβαδειακό.

Ο Αστέρας της Τρίπολης (χωρίς Ισνάλντο, Μπέρτο, Μάσα, Στανισάβλεβιτς και Γκοντό), κέρδισε δίκαια με 2-0 τον Λεβαδειακό του Γάλλου προπονητή Ζοζέ Ανιγκό, μπροστά σε 700 άτομα που βρέθηκαν στο “Θ. Κολοκοτρώνης”.

Οι δύο προπονητές, έχουν πλέον, λίγες ημέρες στη διάθεσή τους, για να διορθώσουν ή να βελτιώσουν σημεία στα συστήματα και στις τακτικές, εν’ όψει της έναρξης του πρωταθλήματος “Σούπερ Λιγκ Σουρωτή”.

Αστέρας και Λεβαδειακός, έμειναν στο 0-0 στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή της μπάλας, να δημιουργούν κάποιες φάσεις, να στερούνται όμως την αποτελεσματικότητα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με...αυτογκόλ του 37χρονου Βραζιλιάνου επιθετικού του Λεβαδειακού, Μπραντάο, ύστερα από χτύπημα κόρνερ του Νίκου Καλτσά, στο 49ο λεπτό.

Ο έμπειρος επιθετικός, επιχείρησε με το αριστερό πόδι, να διώξει την μπάλα – σε χτύπημα κόρνερ του Καλτσά από δεξιά – όμως αυτή, του έπαιξε…άσχημο παιχνίδι. Ήταν το πρώτο γκολ του γνωστού Μπραντάο στην Ελλάδα, σε λάθος όμως εστία…

Το τελικό 2-0 έγινε στο 83ο λεπτό, μετά από ωραίο ομαδικό συνδυασμό των “κίτρινων”.

Το τέρμα σημείωσε ο Γιάννης Κώτσιρας, με διπλή προσπάθεια και αφού είχε προηγηθεί ενέργεια και πάσα του νεαρού Τάσου Δουβίκα.

Στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι είχαν πέντε (5) καλές στιγμές με τους Μανιά, Τσιλιανίδη, Μαδίνδα, Καλτσά και Ιγκλέσιας, στο 15ο, 20ο, 22ο, 28ο και 29ο λεπτό αντίστοιχα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Αστέρας απείλησε με τους Καλτσά (49ο), Μανιά (51ο), Μαδίνδα (81ο) και ο Λεβαδειακός, με τους Τσαμπούρη (53ο), Γιακουμάκη (66ο).

Ο Αστέρας ξεκίνησε το φιλικό ματς με τους Αθανασιάδη, Ιγκόρ, Πασαλίδη, Σελίν, Γιαννούλη, Μαδίνδα, Ιγκλέσιας, Τσιλιανίδη, Κυριακόπουλο, Καλτσά Ν.και Μανιά.

Έπαιξαν και οι Κώστιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Μουνάφο, Ντουντού, Τσουκαλάς, Δουβίκας.

Η ομάδα της Βοιωτίας, ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Επασί, Αντιλέχου, Τριποτσέρη, Λεονάρντο, Τσαμπούρη, Νιάν, Νβάνκο, Ζαραδούκα, Τόνι Σίλβα, Σουμπίνιο, Μπραντάο.

Έπαιξαν και οι Βασιλείου, Γιακουμάκης, Μεντί, Καλτσάς, Μητρόπουλος.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μεσσήνιος Γιώργος Μπλάνας (χωρίς προβλήματα).