Ο Παναρκαδικός δίκαιο 2-0 επί του Διαγόρα Βραχνέικων

Ο Παναρκαδικός, έφτασε δίκαια στην 6η φετινή του νίκη στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής Κατηγορίας, αφού επιβλήθηκε καθαρά και άνετα, με 2-0 του Διαγόρα Βραχνέικων Αχαίας.

Στην Τρίπολη, όλα κρίθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, όταν και οι Αρκάδες, κυριάρχησαν ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ, σημειώνοντας δύο (2) τέρματα και δημιουργώντας και άλλες ευκαιρίες.

Στο 17ο λεπτό, σε διπλή φάση, ο Βασίλης Μπαξεβάνος, με κοντινό πλασέ, έκανε το γκολ.

Στο 33ο λεπτό, σημειώθηκε το τελικό 2-0 με σκόρερ τον νεαρό Χάρη Νάτση (χαμηλό σουτ).

Και τα δύο τέρματα σημειώθηκαν, ύστερα από εκτελέσεις χτυπημάτων κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι που είχαν κατοχή μπάλας σ’ όλο το πρώτο μέρος, δημιούργησαν και άλλες ευκαιρίες (Νίκος Λυμπερόπουλος στο 13ο, Γιουκούδης στο 16ο, Νάνος στο 27ο, Θ. Μπούτας στο 44ο και Νάτσης στο 45ο).

Ο μαχητικός Διαγόρας είχε ένα σουτ του Γεωργαντόπουλου στο 25ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναρκαδικός, «έξυπνα» χειρίστηκε το ρυθμό του ματς και τον χρόνο, ενώ δεν έπαψε να απειλεί και να διεκδικεί και άλλο τέρμα (είχε και άλλες καλές στιγμές για γκολ).

Η ομάδα της Αχαίας, ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι, όμως σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να πετύχει κάποια καλή ευκαιρία για μείωση του σκορ.

Οι «πράσινοι» έφτασαν στους 19 βαθμούς, ενώ ο Διαγόρας, έμεινε στους 15 και θα πρέπει να προσέξει στο μέλλον, όσον αφορά την υπόθεση της σωτηρίας του.

Ο Παναρκαδικός έπαιξε με τους Χότζιτς, ΄Ασεν, Μπούτα, Μπαξεβάνο, Νάνο, Κυριακόπουλο, Νάτση, Λυμπερόπουλο Ν., Γιουκούδη, Καδά και Ευαγγέλου. Έπαιξαν-ως αλλαγές- και οι Τσιώλης (88ο), Συρεγγέλας (75ο), Λυμπερόπουλος Δ. (58ο) και Λουκόντζια (83ο).

Ο Διαγόρας αγωνίστηκε με τους Θωμά, Παναγόπουλο, Αδαμόπουλο, Πετρόπουλο, Κυριαζόπουλο, Τρίγκα, Αθανασόπουλο, Παπαδόπουλο, Μάζη, Γεωργαντόπουλο και Κωστή. Ως αλλαγές αγωνίστηκαν και οι Μιχαηλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μπακάλης και Χριστόπουλος.

Διαιτητής της αναμέτρησης που είδαν γύρω στα 100 άτομα, ήταν ο Λιάρος (πολύ καλός) απ’ τη Λακωνία. Βοηθοί ήταν οι Ροζάκης, Ισακόφ (Λακωνίας και οι αυτοί).

φωτό: Στ. Ζορμπαλάς