Ο ΠΑΣ Κόρινθος 1-0 τον ΑΟ Χαλκίς και συνεχίζει …

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΣ Κόρινθος.

Σήμερα το μεσημέρι, στο γήπεδο του Συνοικισμού της Κορίνθου, κέρδισε δίκαια με 1-0 την φιλότιμη και μαχητική Χαλκίδα των 14 παικτών της αποστολής και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, στον 7ο όμιλο της Γ Εθνικής Κατηγορίας.

Η νίκη της ομάδας του Γιάννη Βασιλόπουλου ήταν απολύτως δίκαιη.

Οι Κορίνθιοι, είχαν καθολική εδαφική υπεροχή, δημιούργησαν 7 καλές ευκαιρίες (Γάλας στο 15ο, Βαρδακώστας στο 17ο, Μαναριώτης στο 38ο και στο 71ο, Σιδέρης στο 41ο, Δόσης στο 58ο, Βελέτζας στο 73ο ), ζήτησαν ένα πέναλτι (στο 19ο σε πτώση του Γρηγόρη Ράπτη, ύστερα από προβολή αμυντικού) και τους ακυρώθηκε (ως υπόδειξη οφσάιντ) τέρμα (κεφαλιά Βασίλη Μαναριώτη στο 21ο λεπτό).

Τελικά, το πολύτιμο-όπως αποδείχθηκε-τέρμα του ΠΑΣ, σημείωσε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στο 79ο λεπτό, ο νεοφερμένος, Γρήγορης Ράπτης (η μπάλα πριν καταλήξει στα δίχτυα, χτύπησε με δύναμη στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Χαλκίδας.

Στο 92ο λεπτό, η φιλοξενούμενη ομάδα του Τάκη Τσακαλίδη, έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής (2 κίτρινες κάρτες) του Νυφαδόπουλου (είχε μία κεφαλιά άουτ στο 25ο λεπτό).

Ο ΠΑΣ Κόρινθος, έφτασε τους 15 βαθμούς και μπορεί να ελπίζει σε παραμονή.

Τους ίδιους βαθμούς έχει και η ιστορική Χαλκίδα (6 ήττες έως τώρα) της νέας διοίκησης.

Το επόμενο παιχνίδι για τους Κορίνθιους είναι στη Μυτιλήνη κόντρα στον ισχυρό Αιολικό, ενώ η Χαλκίδα θα υποδεχθεί τον Άγιο Ιερόθεο.

ΠΑΣ ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Λουτριώτης, Γάλας, Ντόκο, Βαρδακώστας, Βελέτζας, Καραγιάννης, Δόσης, Σιδέρης, Μαναριώτης, Ράπτης (93ο Παικόπουλος), Ιορδανίδης (86ο Λαδένογλου).

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ

Ανδρούτσος, Μπασινάς, Νυφαδόπουλος, Τόλης, Σχίζας, Πατερίτσας, Παπαδάκης, Παλαιολόγος (86ο Φουντοραδάκης), Χαραλαμπίδης, Ντάμπος, Δούλος.

Διαιτητής της αναμέτρησης που είδαν γύρω στα 100 άτομα, ήταν ο Μανδαλενάκης (έβγαλε ουκ ολίγες κίτρινες κάρτες ο διαιτητής απ’ το Ηράκλειο), που άφησε με αρκετά παράπονα τους γηπεδούχους. Βοηθοί του ήταν οι Αθηναίοι Μητράκος και Βαξαβανέλης (κάποιες υποδείξεις τους, αμφισβητήθηκαν απ’ την τοπική εξέδρα).

φωτό: Στ. Ζορμπαλάς