Οδοστρωτήρας ο Παναρκαδικός

Ένας Παναρκαδικός, σκέτος οδοστρωτήρας-πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση, κατανίκησε τον Αστέρα Βλαχιώτη, στην «πρώτη» του Θανάση Στάικου, με το εμφατικό 5-0 και πήρε χρήσιμη νίκη στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής Κατηγορίας.

Οι Αρκάδες, έκαναν την καλύτερή τους εμφάνιση μέχρι τώρα και δίκαια έφτασαν στον μεγάλο θρίαμβο, απέναντι σε μία ομάδα που πριν από λίγες ημέρες, είχε κερδίσει με 1-0 την Καλαμάτα.

Οι 200 περίπου φίλαθλοι, ήταν αρκετά τυχεροί, αφού είδαν ένα σπάνιο ποδοσφαιρικό θέαμα, σ’ ένα παιχνίδι με 5 τέρματα, 2 δοκάρια, πολλές ευκαιρίες και πολύ καλό ρυθμό και παλμό.

Ο Παναρκαδικός, προηγήθηκε με 3-0 στο πρώτο ημίχρονο, με τα όμορφα γκολ των Μάριου Γεωργόπουλου (10ο) και Καρβάλιο (29ο, 37ο).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Τριπολιτσιώτες, χωρίς να κάνουν διαχείριση, έπαιξαν επιθετικά και σωστά, με αποτέλεσμα να σημειώσουν δύο (2) νέα τέρματα στην γρήγορη μετάβαση της ομάδας απ’ την άμυνα στην επίθεση.

Το 4-0 έγινε με τον Νίκο Λυμπερόπουλο (κοντινό πλασέ), στο 52ο λεπτό και το τελικό 5-0 στο 58ο λεπτό με τον Μάριο Γεωργόπουλο (βγήκε τετ-α-τετ και πλάσαρε εύστοχα σε κενή εστία).

Στο παιχνίδι αυτό, οι Λάκωνες, στο 1-0 και στο 5-0, είχαν σουτ στα δοκάρια, με τους Λειμονίτη (οριζόντιο) και Κακκιώνη (οριζόντιο).

Μεγάλος πρωταγωνιστής του θριάμβου των γηπεδούχων, ο Βραζιλιάνος Καρβάλιο, που εκτός τα γκολ, έκανε απίστευτα πράγματα, στην πρώτη ώρα της αναμέτρησης και δικαίως απέσπασε τα χειροκροτήματα των φιλάθλων με την έξοδό του απ΄ το παιχνίδι ως αλλαγή.

Πάντως, απ’ τους άξιους νικητές, όλοι έθελξαν με την απόδοσή τους.

Το ίδιο φυσικά και ο νέος τους προπονητής, Θανάσης Στάικος.