Πελοπόννησος: Νίκησαν τα φαβορί στον 5ο όμιλο της Γ Εθνικής

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πελέ Γουερέ απ’ την Κένυα, η Καλαμάτα, παρέμεινε αήττητη, αφού νίκησε δίκαια στο γήπεδο του Μεσσηνιακού, με 2-0 τον ΠΑΟ Βάρδας Ηλείας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου της Γ Εθνικής Κατηγορίας.

Το 1-0 σημείωσε ο Σταύρος Τσουλάκος, στο 22ο λεπτό, με δυνατό σουτ, μέσα απ’ την μεγάλη περιοχή, αξιοποιώντας κεφαλιά-πάσα του Ορέστη Νικολόπουλου, κατόπιν εκτέλεσης φάουλ.

Το τελικό 2-0 σημειώθηκε στο 62ο λεπτό με τον ταχύτατο ακραίο επιθετικό, Πελέ Γουερέ, με ψύχραιμο πλασέ και αφού έφυγε μόνος προς την εστία της Βάρδας, αποφεύγοντας την άμυνά της (ήταν ψηλά εκείνη τη στιγμή) και το οφ-σάιντ.

Νωρίτερα, ο σκόρερ είχε χαμένο τετ-α-τετ.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα που μάζεψε γύρω στους 800 θεατές, το χαμένο πέναλτι του Βραζιλιάνου Ρονκάτο της Καλαμάτας (οριζόντιο δοκάρι), στο 72ο λεπτό. Το καθαρό πέναλτι κέρδισε ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, Γουερέ (βρέθηκε στο χορτάρι από κράτημα αντιπάλου).

Η Καλαμάτα, είχε κάποιες καλές στιγμές με τους Γουαρέ (3), Κουρέλα, Νικολόπουλο, ενώ η φιλότιμη και μαχητική Βάρδα, δημιούργησε φάσεις με τους Κωνσταντινίδη, Μελετίδη (2).

Η Καλαμάτα συνεχίζει αήττητη, ενώ η Βάρδα θα επιδιώξει στο επόμενο παιχνίδι να πάρει τους 3 βαθμούς της νίκης.

Στο παιχνίδι της Καλαμάτας, παρευρέθηκε και η ΕΡΑ ΣΠΟΡ για παροχή ενημέρωσης προς τους ακροατές της.