Στην παράταση “λύγισε” ο Αρκαδικός

Στην παράταση ¨Λύγισε¨ ο Αρκαδικός στο κλειστό της Τρίπολης αφού ο Ηρακλής πήρε τη νίκη με καλάθι του Αθανασούλα. Οι κυανόλευκοι επικράτησαν με 85-83 για την 15η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ των Ανδρών, παρότι ήταν σταθερά πίσω στο δεύτερο ημίχρονο ακόμα και με 9 πόντους (36-45 στο 32΄) κατάφεραν τα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα να μετατρέψουν το 67-64 σε 71-72 2΄΄ πριν από τη λήξη.

Ο Αθανασούλας με τρίποντο έκανε το 73-75 για να στείλει αμέσως μετά ο Τζουγκαράκης το ματς στην παράταση. Όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με τον Γκαγκαλούδη να πετυχαίνει με τρίποντο το 83-80, ο Πελτιέρ να φέρνει εκ νέου το ματς στα ίσια (83-83 στο 44΄), ενώ το κλέψιμο του Χαριτόπουλου, η ασίστ το Τότσιου στον Αθανασούλα και το καλάθι του τελευταίου, έδωσαν το «ρόζ φύλλο αγώνα» στον Γηραιό.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 33-43, 57-54, 75-75, 83-85

Διαιτητές: Μπίκας-Τσαχάκης-Τσολάκος

Αρκαδικός (Δεσποτάκης): Μπιζούκας, Βλάχος 8, Λυμπερέας, Σίνης 8, Προδρόμου 17 (2τρ. 4ασ.), Μαρκαγκάκης 11 (3), Τζαϊδάς, Αποστολίδης, Πέλτιερ 15 (3/8τρ., 10ασ.), Γαρμπής 12 (2τρ., 4ασ.), Αποστολίδης, Τζουγκαράκης 12 (9ρ.).

Ηρακλής (Χατζηκυριακίδης): Αγγελακόπουλος 7 (1), Αθανασούλας 18 (4), Τότσιος 5 (1), Παπαδιονυσίου 7 (1), Δεληγιώργης, Χαριτόπουλος 19 (10ρ.), Γκαγκαλουδης 16 (1/9τρ., 5ασ.), Κακαρούδης, Γεωργάκης 7, Γιαννακίδης 6 (2), Καλαϊτζίδης.

ΠΗΓΗ ΦΩΤΟ: Βασίλης Κούβαλης