Τυχεροί όσοι είδαν το Αστέρας Τρίπολης – ΑΕΛ

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος στο ποδόσφαιρο, εξασφάλισε σήμερα το απόγευμα ο Αστέρας της Τρίπολης, αφού κέρδισε με 5-3 την ΑΕΛ.

Ήταν ένα απ’ τα καλύτερα παιχνίδια της χρονιάς, αφού είχε σχεδόν τα πάντα.

Είχε γκολ, είχε αυτογκόλ, είχε δοκάρια, είχε μοναδικές ευκαιρίες, είχε πάθος, είχε εναλλαγή συναισθημάτων και το κυριότερο, είχε εναλλαγές στην ομάδα που εξασφάλιζε την πρόκριση.

Οι Αρκάδες, προηγήθηκαν με 2-0 στο α μέρος και 3-1 στα μέσα περίπου του β ημιχρόνου.

Η ΑΕΛ, επανήλθε και έφτασε στο 3-3, ενώ, μέσα σε δέκα λεπτά, οι γηπεδούχοι, μπόρεσαν και σκόραραν άλλες δύο φορές, φτάνοντας στο … εγγλέζικο 5-3.

Ήταν ένα … γεμάτο παιχνίδι, που ικανοποίησε τους φίλους του ποδοσφαίρου, μιας και τέτοιοι αγώνες, διαφημίζουν το ποδόσφαιρο.

Ο Αστέρας, κατάφερε και διατήρησε την παράδοση κόντρα στη Λάρισα και πήρε εντυπωσιακή πρόκριση.

Ωστόσο, παρά το … χορταστικό 5-3, οι Αρκάδες θα πρέπει να προβληματιστούν για τα πολλά γκολ που δέχονται.

Ήταν το 4ο συνεχόμενο παιχνίδι που η ομάδα της Τρίπολης δέχεται τρία τέρματα.

Ο Γιώργος Παράσχος στάθηκε στο θέμα της σωστής λειτουργίας των αμυντικών, χαρακτήρισε το ματς ακατάλληλο για καρδιακούς, ενώ αποκάλυψε ότι τις επόμενες ημέρες, θα γίνει και μία μετεγγραφή Έλληνα κεντρώου παίκτη.

Ο Ιταλός Φέστα της ΑΕΛ, φάνηκε εκνευρισμένος απ’ την τελική τροπή του αγώνα και ισχυρίστηκε ότι μπορούσε να πάρει την πρόκριση η ομάδα του και όχι ο Αστέρας.

φωτό: Στ. Ζορμπαλάς