Βροχή στους Μολάους, “βροχή” και τα γκολ του Αστέρα Βλαχιώτη

Λάμπει ο εκπληκτικός Αστέρας Βλαχιώτη, στον 5ο όμιλο της Γ Εθνικής Κατηγορίας στο ποδόσφαιρο.

Η ομάδα του Δήμου Ευρώτα Λακωνίας, παρά τα οικονομικά προβλήματα, παρά την αποχώρηση του βασικού χρηματοδότη, παρά την διοικητική αναδιάρθρωση, παρά την αποχώρησε κάποιων ποιοτικών παικτών, συνεχίζει να εντυπωσιάζει.

Στο δημοτικό στάδιο Μολάων, του Δήμου Μονεμβασίας και όχι στην φυσική του έδρα το Βλαχιώτη, η ομάδα του Θοδωρή Γκάτζιου, νίκησε με το ευρύ και εμφατικό 4-0 τον ΠΑΟ Βάρδας Ηλείας και παρέμεινε αήττητη στο πρωτάθλημα.

Συγχρόνως, εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο, το 2-2 της Αμαλιάδας με τον ισχυρό Παναρκαδικό και αύξησε σε 4 πόντους την βαθμολογική διαφορά της με την ομάδα της Ηλείας.

Σύμφωνα με τα όσα έγιναν στο πρώτο μέρος, τίποτα δεν προδίκαζε αυτό που θα ακολουθούσε στην επανάληψη και μάλιστα, σε ένα διάστημα 15 λεπτών (απ’ το 49ο έως το 64ο λεπτό, σημειώθηκαν γεγονότα που καθόρισαν την ροή και την εξέλιξη του αγώνα και του σκορ).

Στο 49ο λεπτό, ο Σωκράτης Τσουκαλάς των γηπεδούχων, βρέθηκε στο χόρτο εντός της μεγάλης περιοχής, έπειτα από δυνατή προβολή του Άγγελου Δημητρίου της Βάρδας.

Ο διαιτητής Νίκος Αγγελάκος, έκρινε παράβαση και υπέδειξε πέναλτι.

Συγχρόνως, απέβαλε με 2η κίτρινη κάρτα τον Δημητρίου.

Το πέναλτι εκτέλεσε ο Παναγιώτης Σταμογιάννος, όμως ο Κώστας Καπούταγλης (γκολκήπερ της Βάρδας), με ψύχραιμη εκτίναξη στην δεξιά του πλευρά, έδιωξε την μπάλα.

Στην εξέλιξη της φάσης, οι γηπεδούχοι με τον Γιώργο Σαμπατάκο (μετεγγραφή από Γύθειο), σημείωσαν ένα εντυπωσιακό τέρμα (δυνατό σουτ έξω απ’ την μεγάλη περιοχή), την ίδια στιγμή, που όλοι σχολίαζαν το χαμένο πέναλτι ή εάν θέλετε, την σπουδαία επέμβαση του Καπούταγλη.

Και ενώ η βροχή δυνάμωνε, δυνάμωνε η όρεξη και το πάθος των γηπεδούχων. Σαν να ήθελαν να αποδείξουν πράγματα σε κάποιον ή κάποιους.

Στο 64ο λεπτό, ο Θανάσης Σαραντόπουλος, του Αστέρα, με ψύχραιμο, τεχνικό, ψηλοκρεμαστό σουτ, μέσα απ’ την μεγάλη περιοχή, δημιουργεί ένα όμορφο τέρμα (2-0), την ίδια στιγμή, που η Βάρδα ,προσπαθούσε να ανασυνταχθεί μετά το σοκ του 1-0.

Οι γηπεδούχοι έχουν πάρει για τα καλά φόρα και στο 68ο λεπτό, σημειώνουν και τρίτο τέρμα. Το γκολ πέτυχε με δυνατό ευθύβολο σουτ ο Σωκράτης Τσουκαλάς και αφού νωρίτερα, ο Σαραντόπουλος, είχε σημαδέψει, με δυνατό διαγώνιο σουτ, τη ρίζα του αριστερού δοκαριού της Βάρδας.

Το θριαμβευτικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 70ο λεπτό, με σουτ του Γιώργου Γεμιστού (είχε σκοράρει και στο 0-1 της Βάρδας στον α γύρο).

Μέσα σε 6 λεπτά (64ο-70ο), ο Βλαχιώτης σκόραρε 3 φορές και κάπου εκεί, η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αρκάδας Νίκος Αγγελάκος. Βοηθοί του ήταν οι κ.κ Κ. Τριανταφύλλου, Δ. Κυρίος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ (Θ. Γκάτζιος): Μπέμπης, Σαμπατάκος (66ο Μπερδούσης), Βλάχος, Παναγόπουλος (Λειμονίτης 46ο), Μπριλάκης, Τσιμικλής, Τσουκαλάς (73ο Λιναρδάκος), Σαραντόπουλος, Γεμιστός (88ο Χελιώτης), Σταμογιάννος, Χρήστου.

ΠΑΟ ΒΑΡΔΑΣ (Ηλ. Φωτόπουλος): Καπούταγλης, Λιώσης, Παλιάτσας, Νικολόπουλος, Δημητρίου, Καρούτης, Πολίτης Γ. (75Ο Κωνσταντινόπουλος), Καλογερόπουλος (46ο Ντόμας), Μελετίδης (51ο Κατσικάς), Κωνσταντινίδης (80ο Πρίφτι), Πολίτης Π.

• Στο ημίχρονο του αγώνα, η διοίκηση του Αστέρα Βλαχιώτη, τίμησε με ανθοδέσμη τον Αντώνη Λιώση της Βάρδας, για την προσφορά του στον Αστέρα Βλαχιώτη κατά το πρόσφατο παρελθόν.
• Γύρω στα 200 άτομα είδαν το παιχνίδι. Ο κακός καιρός έπαιξε σοβαρό λόγο στο να κρατηθεί ο κόσμος μακριά απ’ το γήπεδο.
• Στις αρχές του β ημιχρόνου, ξέσπασε δυνατή βροχόπτωση στο γήπεδο, η οποία και κράτησε γύρω στα 20 λεπτά. Στο διάστημα αυτό, ο Βλαχιώτης, μάγεψε με την απόδοσή και την αποτελεσματικότητά του, στο σκοράρισμα. Όσο δυνάμωνε η βροχή, τόσο εντυπωσίαζε η γηπεδούχος ομάδα.
• Έξαλλα πανηγυρίστηκε απ’ τους γηπεδούχους, η «είδηση» του 2-2 της Αμαλιάδας.
• Απ’ τις μετεγγραφές του Αστέρα, αγωνίστηκε ο Γ. Σαμπατάκος (σκόραρε) και ο Μπερδούσης. Ο Τζιόλας ήταν εκτός αποστολής.
• Α’ την Βάρδα, απ’ τις μετεγγραφές έπαιξε μόνο ως αλλαγή, ο Γεράσιμος Πρίφτι. Ο Θανάσης Νικολόπουλος έμεινε στον πάγκο.
• Διαγωνισμούς με διάφορα δώρα πραγματοποίησε η διοίκηση του Βλαχιώτη, στο ημίχρονο της αναμέτρησης. Αυτό γίνεται σε κάθε εντός έδρας παιχνίδι.
* Ίσως υπάρξει και άλλη αποχώρηση βασικού παίκτη του Βλαχιώτη από αύριο. Παρά το αήττητο και την πρωτοπορία, οι άνθρωποι της ομάδας της Λακωνίας, επιθυμούν-σε πρώτη φάση-την μαθηματική παραμονή, αφού η αποχώρηση του βασικού χρηματοδότη της ομάδας, μοιραία, αλλάζει όλα τα δεδομένα και όλους τους σχεδιασμούς.

φωτό: Στ. Ζορμπαλάς