Ήττα στη πρεμιέρα του ATP Finals στο Λονδίνο για τον Τσιτσιπά

Με το αριστερό μπήκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο ATP Finals στο Λονδίνο για να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρσι, καθώς στο πρώτο του ματς ηττήθηκε από τον Ντόμινικ Τιμ. Στην πρεμιέρα του τελικού τουρνουά της σεζόν, στο Λονδίνο, ο Αυστριακός τενίστας νίκησε τον Έλληνα πρωταθλητή 7-6(5), 4-6, 6-3, παίρνοντας μία άτυπη ρεβάνς για την ήττα του στον τελικό της περσινής διοργάνωσης.

Το πρώτο σετ κρίθηκε στο τάι-μπρέικ κι εκεί ο Τσιτσιπάς έχασε μεγάλη ευκαιρία, καθώς προηγήθηκε 4-1 και 5-3, αλλά ο Τιμ με τέσσερις σερί πόντους έφτασε στη νίκη με 7-5. Στο δεύτερο σετ ο Έλληνας τενίστας «έσπασε» νωρίς το σερβίς του αντιπάλου του και κράτησε το δικό του ως το τελικό 6-4, αλλά στο τρίτο και αποφασιστικό σετ η εικόνα αντιστράφηκε, με τον Αυστριακό να κάνει γρήγορα break. Ο Τσιτσιπάς είχε την ευκαιρία του στο 5ο γκέιμ, που κράτησε πάνω από δέκα λεπτά, αλλά ο Τιμ κράτησε το σερβίς του, έκανε το 4-1 και έφτασε στο 6-3 και την τελική νίκη.