Θρίαμβος Τσιτσιπά που κατέκτησε το ATP Finals (video)

Mετά από έναν συγκλονιστικό τελικό που διήρκεσε κάτι περισσότερο από 2,5 ώρες ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε με ανατροπή με 2-1 σετ (6-7, 6-2, 7-6) τον Αυστριακό Ντόμινικ Τιμ και κατάφερε στην πρώτη του συμμετοχή στη διοργάνωση να κατακτήσει το ATP Finals στην «02 Arena» του Λονδίνου.
O αγώνας ξεκίνησε πολύ αμφίρροπα με τους δύο «μονομάχους» να μην επιτρέπουν ο ένας στον άλλον να του σπάσει το service με αποτέλεσμα να φτάσει στο τάι μπρέικ για να πάρει τελικά το πρώτο σετ ο Τιμ με 8-6 πόντους (7-6 games).
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο σετ το οποίο πήρε …με συνοπτικές διαδικασίες με 6-2 games σπάζοντας δύο φορές το service του Τιμ σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα!
Στο τρίτο σετ έγινε όπως αναμενόταν σκληρή μάχη την οποία τελικά κατάφερε να κερδίσει ο Έλληνας πρωταθλητής, με 7-4 πόντους στο τάι μπρέικ (7-6 games) και να κατακτήσει με συνολικό σκορ 2-1 σετ το τρόπαιο!

Θρίαμβος Τσιτσιπά που κατέκτησε το ATP Finals (video)Με τη νίκη του αυτή ο Τσιτσιπάς, έγινε ο νεότερος πρωταθλητής στο φινάλε της σεζόν, μετά από τον 20χρονο Λέιτον Χιούτι το 2001 και ο έκτος νεότερος πρωταθλητής στην 50ετή ιστορία του τουρνουά. O Τσιτσιπάς, θα φύγει απ΄το Λονδίνο με 1300 βαθμούς ATP και θα πλησιάσει σε απόσταση 400 βαθμών τον 5ο της κατάταξης Ντανίλ Μεντβέντεφ και θα προσθέσει στο λογαριασμό του το ποσό των 2,6 εκ. δολαρίων.

“Απέδειξες, στο διεθνές αθλητικό στερέωμα και όχι μόνο, τι σημαίνει Ελλάδα και τι σημαίνει πραγματικός Έλληνας”, αναφέρει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας στο συγχαρητήριο μήνυμά του στον Στ. Τσιτσιπά

Με την μεγαλειώδη νίκη σου, αποτέλεσμα του απαράμιλλου ταλέντου σου και της αδάμαστης θέλησής σου, από την μια πλευρά πιστοποίησες ότι πλησιάζεις, ολοένα και περισσότερο, στην κορυφή του παγκόσμιου τένις. Και, από την άλλη πλευρά, απέδειξες, στο διεθνές αθλητικό στερέωμα και όχι μόνο, τι σημαίνει Ελλάδα και τι σημαίνει πραγματικός Έλληνας, αναφέρει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπιος Παυλόπουλος στο συγχαρητήριο μήνυμά του προς τον Στέφανιο Τσιτσιπά.

Πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης: «Πρωταθλητής!!!»

Ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης σε ανάρτηση του στο twitter αναφερόμενος στη νίκη του Στέφανου Τσιτσιπά έγραψε “πρωταθλητής!!”. Συνοδεύει την ανάρτηση του με τρεις ελληνικές σημαίες.

Παγκόσμια υπόκλιση στο νεαρό «βασιλιά», Στέφανο Τσιτσιπά

Λίγα λεπτά μετά την κατάκτηση του σπουδαίου τίτλου στο ATP Finals του Λονδίνου, τα ξένα μέσα ενημέρωσης έσπευσαν να αποθεώσουν τον Στέφανο Τσιτσιπά για την τεράστια νίκη του επί του Ντόμινικ Τιμ με 2-1 σετ στον τελικό του τουρνουά που διεξήχθη στην O2 Arena του Λονδίνου.
Το BBC έγραψε: «Το έκανε ο Στέφανος Τσιτσιπάς» και προσθέτει: «Ο Τσιτσιπάς κατέκτησε το ATP Finals».
Η L’ Equipe από την πλευρά της έγραψε στην ηλεκτρονική της σελίδα: «Μαέστρος ο Τσιτσιπάς. Η μεγαλύτερη στιγμή στην καριέρα του. Νίκησε τον Τιμ στον τελικό και πήρε το ATP Finals».
Ο Guardian αναφέρει: «Ο Τσιτσιπάς νίκησε τον Τιμ σε ένα δραματικό αγώνα και κατέκτησε το ATP Finals»
Η As συμφωνεί με την L’ Equipe: «Ένας μαέστρος 21 ετών».
Το SkySports αναφέρει: «Στο ντεμπούτο του ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε το ATP Finals, νικώντας τον Ντόμινικ Τιμ».
Στην ιστοσελίδα της ATP ο Έλληνας πρωταθλητής αποκαλείται ο «Νέος βασιλιάς του Λονδίνου» και προσθέτει: «Έγινε ο πρώτος τενίστας από την Ελλάδα που κατέκτησε το ATP Finals».
Τέλος, η ιταλική Gazzetta dello Sport γράφει: «Ο Τσιτσιπάς νίκησε τον Τιμ και κατέκτησε το τρόπαιο στο Λονδίνο.»

ΠΗΓΕΣ: ΕΡΤ1, SPORTS.ERT.GR, ΑΠΕ-ΜΠΕ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΠΕ-ΜΠΕ