Ανατροπή και νίκη για τον Αστέρα (3-1 την Καλλονή)

Μέσα σε δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας Τρίπολης κατάφερε να ανατρέψει το 0-1 και να φτάσει σε άνετη νίκη με 3-1 επί της Καλλονής για την 18η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα.

Τα τέρματα των Αρκάδων πέτυχαν οι Ιγκλέσιας (52’ και 61’) και Γιάννου (57’), ενώ για την Καλλονή είχε δώσει το προβάδισμα ο Μανούσος με πέναλτι στο 41’. Η Καλλονή τελείωσε το ματς με δέκα παίχτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Ελλακόπουλου στο 63’, ενώ οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με εννιά λόγω αποβολής τους Ζησόπουλου στις καθυστερήσεις με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά και εξαιτίας του τραυματισμού του Τορμένα.

Με γρήγορες αντεπιθέσεις έπαιξε η Καλλονή και κατάφερε στο ξεκίνημα του ματς να αιφνιδιάσει χάνοντας καλές ευκαιρίες με τους Μανούσο (4’) και τον Γουερέ (17’ δοκάρι). Οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβαίνουν μετά το εικοσάλεπτο και απείλησαν με τον Φερνάντες στο 31’. Στο 40’ σε αντεπίθεσηο Μανούσος κέρδισε πέναλτι από τον Ζησόπουλο και ένα λεπτό αργότερα (41’) ευστόχησε από την άσπρη βούλα ανοίγοντας το σκορ (0-1). Ο σκόρερ έφτασε κοντά στο 0-2 στο 45’, όμως το σουτ που επιχείρησε από πλάγια θέση έδιωξε σε κόρνερ ο Μπαντής.

Το δεύτερο μέρος ανήκε ολοκληρωτικά στον Αστέρα που μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και αφού απείλησε στο 47’ με τον Λούι, στο 52’ έφερε το ματς στα ίσια με τον Ιγκλέσιας (1-1). Οι γηπεδούχοι πέτυχαν την ανατροπή του σκορ πέντε λεπτά αργότερα (57’) με τον Γιάννου (2-1), ενώ στο 60’ ο Μπαντής με εντυπωσιακή επέμβαση στέρησε το γκολ από τον Τσαμπούρη στην απευθείας εκτέλεση φάουλ. Σε φάση διαρκείας στο επόμενο λεπτό (61’) ο Ιγκλέσιας πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανεβάζοντας το σκορ στο 3-1. Δύο λεπτά αργότερα η Καλλονή έμεινε με δέκα παίχτες λόγω αποβολής του Ελλακόπουλου (2η κίτρινη), ενώ η αριθμητική ισορροπία επανήρθε όταν ο Τορμένα που μπήκε στο ματς στο 83’ τραυματίστηκε αμέσως μετά την είσοδο του και αποχώρησε. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με εννιά παίχτες καθώς στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Ζησόπουλος με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Κίτρινες: Ζησόπουλος, Παντελιάδης, Γκοϊάν – Ελλακόπουλος

Κόκκινες: Ζησόπουλος (90’+, 2η κίτρινη) – Ελλακόπουλος (63’, 2η κίτρινη)

Διαιτητής: Καλογερόπουλος (Αθήνας)

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Μπαντής, Λουί, Γκοϊάν, Ζησόπουλος, Παντελιάδης, Κουρμπέλης, Ιγκλέσιας (83΄ Τορμένα), Στανισάβλιεβιτς (59΄ Μάσα), Φούντας, Νίκο Φερνάντες (46΄ Μπερτόλιο), Γιάννου

Καλλονή (Νίκος Καραγεωργίου): Δαύκου, Σπυρόπουλος, Βαλιός, Αναστασιάδης, Τσαμπούρης, Ελλακόπουλος, Καλτσάς, Γεωργίου, Γουερέ (69΄ Γιουκαρής), Μανούσος (88΄ Κάρλσον), Μάρκοβιτς (74΄ Μπραούλιο)

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi/actionimages (ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ ΜΑΡΚΟΣ)