Aσημένιος Παραολυμπιονίκης ο Πολυχρονίδης

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης έχασε με 8-1 στον τελικό του ατομικού μπότσια BC3 από τον Κορεάτη Χο Βον Γεόνγκ και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, φτάνοντας ως τώρα τα 13 μετάλλια η χώρα μας στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο Ντε Τζανέϊρο.

Αυτό είναι το τέταρτο μετάλλιο του Πολυχρονίδη σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, αφού ήταν δεύτερος το 2008 στο Πεκίνο στα ατομικά BC3, πρώτος το 2012 στο Λονδίνο στα ζευγάρια BC3, τρίτος πριν από λίγες ημέρες επίσης στα ζευγάρια BC3 και τώρα δεύτερος στο ατομικό.

Ο πρωταθλητής του μπότσια, που μαζί με τον Σάκη Κωνσταντινίδη στον στίβο είναι οι μοναδικοί Έλληνες αθλητές που έχουν κατακτήσει δύο μετάλλια στην Βραζιλία, έχασε τις τρεις πρώτες περιόδους με 1-0, 2-0 και 5-0 αντίστοιχα, ενώ κατέκτησε την τέταρτη και τελευταία με 1-0.

ΠΗΓΗ: sports.ert.gr