Άλωσε την Προύσα ο Προμηθέας Πάτρας

Την πρώτη του νίκη στο φετινό Eurocup κατέκτησε ο Προμηθέας που  επικράτησε στην Tουρκία της Μπούρσασπορ με 93-84  έπειτα από σπουδαία και παλικαρίσια εμφάνιση και δείχνοντας ψυχραιμία στο κρίσιμο φινάλε.

Πρόκειται για ένα αποτέλεσμα που διατηρεί ζωντανούς τους «Προμηθείς» στην υπόθεση πρόκριση στην επόμενη φάση, μετά τις δυο ήττες από Γκραν Κανάρια και Τρέντο.

Τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας του, η αποτελεσματική  άμυνα και ο επιθετικός πλουραλισμός χάρισαν στον Προμηθέα από τα πρώτα λεπτά το προβάδισμα, το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (46-43).

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ξεκίνησε δυνατά και δεύτερο μέρος και με ηγέτες τους Γιαννόπουλο και Μίλερ, προηγήθηκε στο 24΄ με 56-45 και στο 26΄ με 60-47, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να αντιδράσουν. Χαρακτηριστικό είναι ότι ακόμη κι όταν η Μπούρσασπορ απείλησε τον Προμηθέα , ο Χριστοδούλου διατήρησε το προβάδισμα με εντυπωσιακό τρίποντο στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (59-68).

Άλωσε την Προύσα ο Προμηθέας ΠάτραςΤο ελληνικό προβάδισμα διατηρήθηκε και στην τέταρτη περίοδο με τον Αγκμπελίζ να «καθαρίζει» το παιχνίδι με καλάθι και φάουλ (77-86) στα 40΄΄ πριν τη λήξη. Το τελικό 93-84 διαμορφώθηκε με βολές του Μίλερ και ένα καλάθι μετά από κλέψιμο του Γιαννόπουλου, με τον Προμηθέα να τελειώνει το παιχνίδι με 15/34 τρίποντα και 19 ασίστ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Ίαν Μίλερ με 27 πόντους.

Πλέον, η ομάδα της Πάτρας με την ψυχολογία στα ύψη, επικεντρώνεται στην πρεμιέρα της Basket League και στον εκτός έδρας αγώνα με το Λαύριο.