Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός 82-81 στη 2η παράταση (video)

Με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη με αντίπαλο τον Δημήτρη Διαμαντίδη στη τελευταία φάση της καριέρας του, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 82-81 στη 2η παράταση στο ΟΑΚΑ, έκανε το 3-1 στις μεταξύ τους νίκες και κατέκτησε το φετινό πρωτάθλημα.

Ένα ματς-θρίλερ και από τα καλύτερα των τελευταίων ετών κρίθηκε μετά από δύο παρατάσεις 63-63 κ.α, 71-71 1η παρ, και με τρίποντο στα τρία τελευταία δευτερόλεπτα της 2ης παράτασης.

Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός 82-81 στη 2η παράταση (video)Ο τέταρτος τελικός στο ΟΑΚΑ τα είχε όλα. Χειραψία του Θανάση Γιαννακόπουλου με τον αρχηγό του Ολυμπιακού Βασίλη Σπανούλη στη διάρκεια της πρώτης παράτασης. Απίστευτο τρίποντο από τον Μάντζαρη ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη της πρώτης παράτασης που ισοφάρισε σε 71-71, εκπληκτικό κάρφωμα από τον Χάντερ, μεγάλο παιχνίδι από τον Νίκο Παππά στο δεύτερο ημίχρονο αλλά και στη πρώτη παράταση, τον Ραντούλιτσα θεατή (!) της αναμέτρησης, αλλά και τους τραυματισμούς των Λοτζέσκι και Ουίλιαμς που αποχώρησαν νωρίς από το τερέν. Και φυσικά την αποθέωση που γνώρισε ο Διαμαντίδης από τους φίλους του «τριφυλλιού» στο φινάλε του αγώνα που ήταν και το τελευταίο της πολυετής καριέρας του 3D στα γήπεδα

Με 13-2 ξέφυγε ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά του αγώνα βάζοντας δύσκολα στον Αργύρη Πεδουλάκη, όμως οι «πράσινοι» κατάφεραν να «ροκανίσουν» τη διαφορά και να πλησιάσουν τους «ερυθρόλευκους» στους τρεις 16-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Με τον Λοτζέσκι απών λόγω τραυματισμού και τον Πρίντεζη στον πάγκο ο Σφαιρόπουλος είδε τις επιλογές του να μειώνονται την ώρα που ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και πέρασε μπροστά στο σκορ με 25-23. Ωστόσο οι πρωταθλητές δεν το έβαλαν κάτω, πλησίασαν και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 35-31.

Χωρίς τον Ουίλαμς που χτύπησε συνέχισε να παίζει ο Παναθηναϊκός που τα βρήκε πάλι δύσκολα στην αρχή του δευτέρου μέρους καθώς ο Ολυμπιακός ξέφυγε όπως και στο ξεκίνημα του αγώνα με 11 πόντους διαφορά 39-50 στο 26’. Ωστόσο εκεί ο Νίκος Παππάς αποφάσισε να πάρει τους «πράσινους» από το χέρι και με 11-0 σερί (9 πόντοι του Παππά) το σκορ ήρθε σε ισορροπία (50-50) στο 29’.

Το ματς συνέχισε να είναι θρίλερ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ με τον Αγραβάνη να ευστοχεί από τα 8μ για το 62-63 χωρίς να βλέπει και εκτός ισορροπίας, συνέθεσαν το τέταρτο δεκάλεπτο, που ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (63-63). Μετά την «βόμβα» του Αγραβάνη ο Γκιστ έγραψε με 1/2 βολές το 63-63, το οποίο δεν άλλαξε μέχρι το 40’, καθώς στην εκπνοή ο Σπανούλης προσπάθησε από τα 6.75 να χαρίσει το πρωτάθλημα στον Ολυμπιακό, αλλά η εξαιρετική άμυνα του Παππά δεν επέτρεψε κάτι τέτοιο και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο και μετά από διαγωνισμό… λαθών και τριπόντων (διαδοχικά Διαμαντίδης 67-65, Σπανούλης 67-68, Καλάθης 70-68) ο Σπανούλης προσπάθησε στο τελευταίο λεπτό με ντράιβ να ισοφαρίσει, αλλά ο Γκιστ τον φιλοδώρησε με μία μεγαλοπρεπέστατη τάπα. Ωστόσο ο Αμερικανός υπέπεσε στη συνέχεια σε επιθετικό φάουλ στα 32΄΄. Ο Σπανούλης προσπάθησε και πάλι, αλλά ο Γκιστ έβγαλε νέα καλή άμυνα με 8.4΄΄ να απομένουν, ενώ ακολούθησε φάουλ του Παπανικολάου στον Φώτση, ο οποίος με ½ βολές έγραψε το 71-68. Στα 4.3΄΄ έγινε φάουλ στον Χάκετ με τον Αμερικανό να αστοχεί και στις 2 και την μπάλα να καταλήγει στον Μαντζαρη, ο οποίος με τρίποντο στα 1.1΄΄ έγραψε το 71-71 και έστειλε το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση.

Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός 82-81 στη 2η παράταση (video)Οι «πράσινοι» ψηλοί Γκιστ και Παπαγιάννης διαμόρφωσαν το 79-75 στο 47’, αλλά ο Ολυμπιακός έμεινε στο παιχνίδι από Σπανούλη και Αγραβάνη (79-78), με τον τελευταίο να λέει «όχι» σε δεύτερο ντραιβ του Καλάθη, που νωρίτερα είχε γράψει το 81-79 στο 48΄. Ο Μάντζαρης ήταν άστοχος σε τρίποντο στα 33΄΄ αλλά την ίδια κατάληξη είχε και το τρίποντο του Φελντέιν. Όπως ήταν φυσικό ο Σπανούλης ανέλαβε την τελευταία επίθεση και με τρίποντο μπροστά στον Διαμαντίδη έγραψε το τελικό 81-82 και χάρισε στον Ολυμπιακό το 12ο πρωτάθλημα της ιστορίας του.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 35-31, 50-52, 63-63κ.α., 71-71 1η παρ., 81-82 2η παρ.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Σχινάς, Μητσόπουλος

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 4, Φώτσης 6 (1), Φελντέιν 5 (1), Καλάθης 12 (2), Παπαγιάννης 7, Παππάς 16 (1), Διαμαντίδης 15 (3), Γκιστ 15, Ουίλιαμς 1, Χέινς.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 3 (1), Σπανούλης 25 (6), Μιλουτίνοφ 2, Μάντζαρης 13 (3), Παπανικολάου 13 (1), Χάντερ 14, Στρόμπερι, Αγραβάνης 8 (2), Χάκετ 4 (1), Λοτζέσκι., Παπαγιάννης 7, Παππάς 16 (1), Διαμαντίδης 15 (3), Γκιστ 15, Ουίλιαμς 1, Χέινς.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi/actionimages (ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ ΜΑΡΚΟΣ)