Έσπασε το ρόδι ο Προμηθέας και έφυγε με νίκη από τη Μπούρσα 93-84

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ίαν Μίλερ που σημείωσε 27 πόντους, ο Προμηθέας γεύτηκε τη χαρά της νίκης στη 3η αγωνιστική του Eurocup, κερδίζοντας στη Τουρκία τη Μπούρσασπορ με 93-84. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τους Αχαιούς στη διοργάνωση και η δεύτερη ήττα της Μπούρσα στο φετινό Eurocup.

Το ματς ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια του και ειδικά στο πρώτο μέρος όπου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Προμηθέα να έχει ένα πολύ μικρό προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ( 25-26) και στη λήξη του ημιχρόνου 43-46.

Στο δεύτερο μέρος οι παίχτες του Μάκη Γιατρά συνέχισαν να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα και να χτίζουν διαφορά ασφαλείας (59-68 στο τρίτο δεκάλεπτο). Οι γηπεδούχοι ροκάνισαν τη διαφορά με σερί 8-0 και έριξαν τη διαφορά στους τρεις πόντους, όμως εκεί «μίλησε» ο Μίλερ για τον Προμηθέα και με δικούς του πόντους οι φιλοξενούμενοι πήραν πάλι διαφορά ασφαλείας 74-82 για να φτάσουν στη νίκη με το τελικό 84-93.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 43-46, 59-68, 84-93

ΜΠΟΥΡΣΑΣΠΟΡ (Ατσίκ): Ακνταμάρ, Μάνφορντ, Τζόουνς 2, Μπατούκ 5 (1), Αρσλάν 7 (1), Νιούμαν 20 (3), Σαβάς, Μουτάφ 16 (3), Κάντζι 11 (1), Τουρέν 20 (4), Χάμιλτον 3 (1).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 9, Λούντζης 3 (1), Τζέιμς 3, Αγραβάνης 10 (3), Φαγιέ 6, Χριστοδούλου 8 (1), Μάντζαρης 5 (1), Γιαννόπουλος 17 (5), Μίλερ 27 (3), Ραντίσεβιτς 5 (1)