Κατέθεσε… ψυχή και νίκησε ο Παναθηναϊκός στο Μιλάνο την Αρμάνι

Επέστρεψε στις νίκες και στις καλές εμφανίσεις ο Παναθηναϊκός στην Ευρωλίγκα, όπου για την 12η αγωνιστική της διοργάνωσης πέρασε νικηφόρα από το Μιλάνο κερδίζοντας την Αρμάνι με 80-77. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε ταχύτητα στην επίθεση από την τρίτη περίοδο και με την άμυνα να μπαίνει στην εξίσωση στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε στο Μιλάνο το δεύτερο εφετινό «διπλό» του. Οι «πράσινοι» βελτιώσαν σε 4-7 το ρεκόρ τους και στέρησαν την ευκαιρία από τους Ιταλούς να περάσουν την… πόρτα της τετράδας (6-4).

«Κλειδί» η επιθετική αφύπνιση του Νεμάνια Νέντοβιτς στο τελευταίο τετράλεπτο του αγώνα, σημειώνοντας τους 8 πόντους από τους 16 συνολικά πόντους του και βγάζοντας πείσμα σε κάθε επίθεση, ενώ κομβικό ήταν το τρίποντο της ανατροπής από τον Ιωάννη Παπαπέτρου (14π.). Σταθερός σε όλο τον αγώνα ο Ντίνος Μήτογλου με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, όπως και ο Άαρον Γουάιτ με 9 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από τους Ιταλούς, που παρατάχθηκαν χωρίς τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ (έμεινε προληπτικά εκτός), ξεχώρισε ο Κέβιν Πάντερ με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-30, 60-54, 77-80

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Ράντοβιτς, Νέντοβιτς

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Έτορε Μεσίνα): Πάντερ 16 (1), ΛεΝτέι 10, Μίτσοβ 2, Μορασκίνι 2, Ρολ 5 (1), Ταρζούσκι 4, Ντιλέινι 14 (1), Σιλντς 13 (1), Μπρουκς 2, Χάινς 9, Ντατόμε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βόβορας): Μακ 8 (1), Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 3 (1), Παπαπέτρου 14 (2), Φόστερ, Νέντοβιτς 16 (2), Γουάιτ 9 (1), Μήτογλου 14, Μπέντιλ 3 (1), Σαντ-Ρος 5 (1).