Μεγάλη νίκη του Προμηθέα επί του Παναθηναϊκού (video)

Ο Προμηθέας έκανε το μεγάλο μπαμ στην 13η αγωνιστική της Basket League και νίκησε τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ με 80-78, ενώ βρίσκονταν πίσω στο σκορ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Οι Αχαιοί ακολουθούσαν από το -7 (78-71), 1:11 πριν τη λήξη, για να κάνουν σερί 9-0, με τρίποντο από τον Λούντζη, τέσσερις πόντους του Έβανς και λέι απ του Γκραντ. Κυρίως, όμως ήταν η άμυνα των παικτών του Προμηθέα στα τελευταία λεπτά που της χάρισε την 8η νίκη και 3η εκτός έδρας σε 12 αγώνες.

Ένας πρώην «πράσινος», ο Γιάννης Αθηναίου «σκότωσε» την ομάδα του Όντεντ Κάτας, σημειώνοντας 18 πόντους με 4/7 τρίποντα. Ο Τζεράι Γκραντ ήταν «καυτός» με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο αδελφός του Τζεράιν Γκραντ είχε συγκομιδή 16 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Κουρασμένος από τους δύο αγώνες στη Euroleague την περασμένη εβδομάδα, ο Παναθηναϊκός υπέστη τη 2η ήττα του, μετά από αυτή στο Λαύριο, αλλά και την πρώτη εντός έδρας την τρέχουσα αγωνιστική. Ο αρχηγός του, Ιωάννης Παπαπέτρου, πέτυχε 26 πόντους, double double o Μήτογλου με 16 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ 12 πόντους πρόσθεσε ο Μπέντιλ.

Ο Παναθηναϊκός που την Παρασκευή (5/2, 21:00) αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ στη Euroleague, ισοβαθμεί στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Basket League με ΑΕΚ και Λαύριο, με 22 βαθμούς, αλλά έχει έναν αγώνα λιγότερο. Ο Προμηθέας έφτασε τους 20 βαθμούς, έναν λιγότερο από το Περιστέρι που έχει όμως και έναν περισσότερο αγώνα από την ομάδα της Πάτρας.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-43, 58-55, 78-80

Διαιτητές: Σχινάς-Μαγκλογιάννης-Κάρδαρης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Όντεντ Κάτας): Μακ 4, Παπαγιάννης 4, Νέντοβιτς 8 (1), Ουάιτ, Μήτογλου 16 , Μποχωρίδης 3 (1), Όγκαστ 3, Παπαπέτρου 26 (4), Κασελάκης, Φόστερ 2, Μπέντιλ 12 (1)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Τζεράι Γκραντ 17, Λούντζης 3 (1), Έβανς 10 (1), Δ. Αγραβάνης 6, Τζέριαν Γκραντ 16 (1), Αγκμπελέσε 6, Γ. Αγραβάνης 4, Αθηναίου 18 (4)