Προμηθέας: Ηττήθηκε από την ΑΕΚ στο Ο.Α.Κ.Α

Προμηθέας Πάτρας λύγισε στο Ο.Α.Κ.Α, ηττήθηκε με 83-62 από την ΑΕΚ για την 17η αγωνιστική της Basket   League. Oι Πατρινοί πλήρωσαν το κακό δεύτερο δεκάλεπτο,αλλά και τις χαμηλές επιδόσεις στην άμυνα. Η “Ένωση” εμφανίστηκε με ορμή από την κατάκτηση του Διηπειρωτικού Κυπέλλου κι έφτασε σε μια δίκαιη νίκη απέναντι στην ομάδα του Μάκη Γιατρά, που είδε Λίποβι και Μπράουν να αποχωρούν από το παιχνίδι τραυματισμένοι.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ δεν μπήκε όσο καλά θα μπορούσε με την έναρξη του αγώνα και έτσι ο Προμηθέας κατάφερε να προηγηθεί με τρεις πόντους (11-8) 22΄47΄΄ πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου. Η “Ένωση” βρήκε τα ψυχικά αποθέματα για να αντιδράσει και τελικά πήρε τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε εκείνη στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με 21-18. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ήταν εξαιρετική, κυρίως στο αμυντικό κομμάτι καθώς επέτρεψε στον Προμηθέα Πάτρας να σκοράρει μόλις 10 πόνοτυς στη δεύτερη περίοδο. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο +14 υπέρ της ΑΕΚ (42-28).

Προμηθέας: Ηττήθηκε από την ΑΕΚ στο Ο.Α.Κ.ΑΟ Προμηθέας αντέδρασε στην επανάληψη και με τους Μπράουν, Κασελάκη, ροκάνισε την διαφορά μειώνοντας  στους 7 πόντους (55-48),ενώ βρέθηκε να χάνει στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με (61-53) .Στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ απάντησε με επιμέρους σκορ 22-9, μετατρέποντας σε… περίπατο το ματς, μέχρι το τελικό 83-62. Η ΑΕΚ πήρε και τη διαφορά που μπορεί να χρειαστεί σε πιθανή ισοβαθμία στο φινάλε της κανονικής περιόδου

Με 18 πόντους, ο Γιόνας Ματσιούλις ηγήθηκε της «κιτρινόμαυρης» επίθεσης, ενώ από τον Προμηθέα ξεχώρισε ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με 11.

Η ΑΕΚ έδωσε τον πρώτο αγώνα  μπροστά στο κοινό της μετά από την κατάκτηση του Διηπειρωτικού Κυπέλλου ,σε μία μέρα γιορτής, καθώς η ΚΑΕ έδωσε την ευκαιρία στους φίλους της ομάδας να φωτογραφηθούν  με το Κύπελλο, αλλά και να αγοράσουν συλλεκτικά μπλουζάκια από την κατάκτησή του.

Ο Προμηθέας  υποχώρησε στην 6η θέση της βαθμολογίας της Basket League και  ετοιμάζεται για το  σπουδαίο ευρωπαϊκό αγώνα κόντρα στην Τενερίφη την Τετάρτη 6 Μαρτίου στις 19:30 το απόγευμα στο «Δημ. Τόφαλος» για την φάση των «16» του Basketball Champions League.

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Ματσιούλις 18 (3), Τσαλμπούρης, Χάντερ 11, Σαντ-Ρος 8 (2), Θίοντορ 7 (1), Σάκοτα 2, Λαρεντζάκης 9 (1), Γιαννόπουλος, Τζέιμς 15 (1), Γκρίφιν 13 (2).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Τσαϊρέλης 11, Λίποβι 3 (1), Χολ 4, Έλις 10, Μπράουν 9 (1), Σαλούστρος 5 (1), Κασελάκης 7 (1), Γκίκας 5 (1), Μέιερ 1, Γερομιχαλός 2, Παρκς 5.