Προμηθέας:Βήμα πρόκρισης στους «8» του Eurocup

Προμηθέας με όπλο την άμυνα, επικράτησε  με 67 -56 της Μπρέσια και βρίσκεται  αγκαλιά με την πρόκρισή του στα προημιτελικά του EuroCup, στη δεύτερη μόλις χρονιά του σε Ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Η ομάδα της Πάτρας με τον κόσμο στο πλευρό του  κατάφερε και πήρε και τη διαφορά από το πρώτο παιχνίδι και πλέον βρίσκεται μια ανάσα από τα play off  της διοργάνωσης. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Προμηθέα ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος σκόραρε 15 πόντους.

Η Μπρέσια μπήκε πιο δυνατά στο 1ο δεκάλεπτο στο ματς της Πάτρας, αλλά ο Προμηθέας δεν την άφησε να ξεφύγει.Με τους Μαυροκεφαλίδη  και Αγραβάνη  έμεινε κοντά στο σκορ και κατάφερε να προηγηθεί  με  τρίποντο του Κασελάκη δευτερόλεπτα πριν από την εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου. Οι Ιταλοί δεν το έβαλαν κάτω και  με γκολ φάουλ κι εύστοχη βολή του Μος , ισοφάρισαν σε  16-16.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο ο Προμηθέας μπήκε ακόμη πιο δυναμικά, σε σχέση με ό,τι εμφανίστηκε στο πρώτο. , οι δύο ομάδες έδωσαν μεγαλύτερο βάρος στην άμυνα με αποτέλεσμα να μην μπορούν να σκοράρουν .Ο Προμηθέας με  Αγραβάνη, Κατσίβελη και Μάντζαρη προηγήθηκε 24-18 στο 14΄και 33-23 στο 18΄, η Μπρέσια αντέδρασε και με κλεψίματα πέτυχε γρήγορα καλάθια μειώνοντας σε 35-32 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη  ο Προμηθέας μπήκε δυνατά , άνοιξε τη διαφορά (49-26) στο 24΄ και πάλι όμως η Μπρέσια,  βρήκε τον τρόπο να την ψαλιδίσει .Με τον Λα Κουιντάνα να είναι σε καλή βραδιά και να βρίσκει τους διαδρόμους, οι Ιταλοί μείωσαν 57-51 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Προμηθέας:Βήμα πρόκρισης στους «8» του EurocupΣτο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι σε κρίσιμα σουτ , όμως η καλή άμυνα κράτησε όρθιο τον Προμηθέα που με καλάθι του Μάντζαρη προηγήθηκε( 63-56 στο 37΄).Το ματς κλείδωσε ο Μαυροκεφαλίδης. Όχι μόνο έβγαλε τρομερή άμυνα, αλλά με δύο καλάθια έβαλε τέλος σε κάθε ελπίδα της Μπρέσια.

Κορυφαίοι για την Πατρινή ομάδα που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Λίποβι , ήταν ο Μαυροκεφαλίδης με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ , ο Χολ με 11 πόντους και 4 ασιστ , αλλά και οι Μάντζαρης – Αγραβάνης με 10.

Ο Προμηθέας πολύ δύσκολα θα χάσει την πρόκριση στα play off του Eurocup. Παρά το γεγονός ότι ο όμιλος είναι εξαιρετικά δύσκολος και όλα είναι ανοιχτά για την τελευταία αγωνιστική, η ομάδα της Πάτρας είναι φαβορί για πρόκριση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-16, 35-32, 57-51, 67-56

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: (Γιατράς): Χολ 11 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μπαμπ 5 (1/7 τρίποντα), Αγραβάνης 10 (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Μαυροκεφαλίδης 15 (6/12 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Κασελάκης 4 (1), Μάντζαρης 10 (4/8 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 λάθος), Κατσίβελης 8, Φίλερ, Τζόουνς 4

ΜΠΡΕΣΙΑ: (Εσπόζιτο): Ζερίνι, Γουόρνερ 4, Τράις 4 (1), Αμπάς 4 (2/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κέιν 2, Λακουιντάνα 16 (4/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λάνσντοουν 4 (1/6 σουτ), Χόρτον 15 (6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μος 5, Σακέτι 2