(Χ)ορταστική ισοπαλία για Μεξικό, Χιλή, η Βολιβία έσπασε το ρόδι

Ματσάρα με έξι γκολ τρία για κάθε ομάδα, στο Χιλή-Μεξικό (3-3) που έγινε τα ξημερώματα για το Κόπα Αμέρικα, ενώ η Βολιβία πανηγύρισε νίκη μετά από 18 χρόνια (3-2 το Εκουαδόρ).

Αναλυτικά:

Χορταστικό θέαμα πρόσφεραν Χιλή και Μεξικό με έξι γκολ τρία για κάθε ομάδα. Οι «κόνδορες» προη΄γηθηκαν στο 21’ με τον Βουόσο, αλλα στο επόμενο λεπτό (22’) το ματς ήρθε στα ίσια με το τέρμα του Βιδάλ (1-1). Στο 29’ ο Χιμένεθ έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ το Μεξικό (2-1), ωστόσο και πάλι η Χιλή είχε απάντηση καθώς στο 42’ ο Βάργκας διαμόρφωσε το 2-2. Η Χιλή πέρασε για ρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 55’ με το πέναλτι του Βιδάλ, αλλά το Μεξικό ισοφάρισε στο τελικό 3-3 με τον Βουόσο στο 66’.

Χιλή: Μπράβο, Αλμπορνός (87’ Μποσεζούρ), Χάρα, Βαλδίβια, Μεδέλ, Αρανκουΐς, Ντίας (71’ Μένα), Βιδάλ, Ίσλα, Σάντσες, Βάργκας (85’ Πινίγια).

Μεξικό: Κορόνα, Φλόρες, Ντομίνγκες, Αγιάλα, Αλδρέτε (71’ Σαλσέδο), Βαλενζουέλα, Μεδίνα (64’ Ακουΐνο), Κορόνα (77’ Οσούνα), Γκουέμες, Βουόσο, Χιμένες

Έσπασε το ρόδι η Βολιβία

Μετά από 18 χρόνια η Βολιβία γεύτηκε τη χαρά της νίκης κερδίζοντας με 3-2 το Εκουαδόρ. Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στη Βολιβία που πέτυχε και τα τρία τέρματα (4’ Ράλδες, 18’ Σμέντμπεργκ, 43’ Νταλένσε) καιέδειξε να «καθαρίζει» το ματς. Στο δεύτερο μισό το Εκουαδόρ αντέδρασε μείωσε με τον Βαλένσια στο 48’ και τον Μπολάνιος στο 82’, αλλά δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα. Αξίζει να σημειωθεί ότι το Εκουαδόρ έχασε πέναλτι στο 38’ με τον Βαλένσια.

Εκουαδόρ: Ντομίνγκες, Παρέδες, Ατσιλιέρ, Εράσο, Αγιοβί, Νομπόα, Πέδρο Κινιόνες (46′ Κασάρες), Φιντέλ Μαρτίνες (46′ Ιμπάρα), Χέφερσον Μοντέρο, Μπολάνιος, Ενέρ Βαλέντσια.

Βολιβία: Κινιόνες, Ουρτάδο, Σεντένο, Ράλδες, Μοράλες, Τσουμασέρο, Ντάνι Μπεχαράνο, Πεδριέλ (57′ Κοΐμπρα), Σμέντμπεργκ-Νταλένσε, Λίσιο (72′ Μάρβιν Μπεχαράνο), Μορένο (88′ Μιράντα).

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ