“Χρυσή” αλλαγή ο Πέκχαρτ για την ΑΕΚ

Χρυσή αλλαγή αποδείχτηκε ο Τόμας Πέκχαρτ για την ΑΕΚ καθώς πέντε λεπτά μετά; την είσοδο του (67’) στο ΟΑΚΑ, ξεκλείδωσε την άμυνα του Πανιωνίου (72’), ενώ πέτυχε και το δεύτερο τέρμα της «Ένωσης» στο 80’ στη νίκη της με 2-0.

Η ΑΕΚ τελείωσε το ματς με δέκα παίχτες λόγω αποβολής του Κορδέρο (70’), ενώ με δέκα παίχτες τελείωσε το ματς και ο Πανιώνιος καθώς αποβλήθηκε ο Μπακασέτας στις καθυστερήσεις.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν το δοκάρι της ΑΕΚ στο 28’ με τον Γιόχανσον, ενώ στο 25’ ακυρώθηκε ως οφσάιντ το γκολ του Ανσαριφάρντ. Το ματς πήρε ρυθμό στο τελευταίο εικοσάλεπτο με τον Κορδέρο να αποβάλλεται στο 70 με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Τρία λεπτά νωρίτερα (67’) ο Πογέτ πέρασε τον Πέκχαρτ στη θέση του Βάργκας και δικαιώθηκε για την αλλαγή καθώς στο 72’ ο Πέκχαρτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 80’ ο Πέκχαρτ βρέθηκε στην περιοχή και πλάσαρε από πλάγια θέση και με τη βοήθεια μιας «κόντρας» νίκησε ξανά τον Διούδη διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 στο 80΄. Στις καθυστερήσεις του ματς ο Μπακασέτας αντίκρυσε και αυτός δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε.

Κίτρινες: Κορδέρο – Μπακασέτας, Οικονόμου

Κόκκινες: Κορδέρο (70΄ – δεύτερη κίτρινη) – Μπακασέτας (90+2΄ – δεύτερη κίτρινη)

Διαιτητής: Γιάχος (Χίου)

ΑΕΚ (Γκουστάβο Πογέτ): Μπαρόχα, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Άρθο, Ντίντακ, Κορδέρο, Γιόχανσον, Μάνταλος, Μπουονανότε (73΄ Λαμπρόπουλος), Αραβίδης (67΄ Πέκχαρτ), Βάργκας (67΄ Μπαρμπόσα)

Πανιώνιος (Μαρίνος Ουζουνίδης): Διούδης, Βλάχος Β., Πατσατζόγλου, Οικονόμου, Τασουλής, Κόρμπος (79΄ Βιγιάλμπα), Σιώπης, Καθάριος (68΄ Καραμάνος), Μπακασέτας, Μασούρας (75΄ Μπαργκάν), Ανσαριφάρντ

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi/actionimages (ΣΑΓΙΑΣ ΤΑΚΗΣ)