Έχασε από Λιθουανία η εθνική Εφήβων

Την πρώτη της ήττα γνώρισε η εθνική μας ομάδα Εφήβων με 70-64 από τη Λιθουανία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μπάσκετ που διεξάγεται στον Βόλο.

Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής η Βοσνία/Ερζεγοβίνη (25/7, 21:15), με την ελληνική ομάδα να χρειάζεται πάση θυσία τη νίκη για να εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο Σκουλίδας με 18 πόντους ξεχώρισε απόψε από την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 32-36, 48-46, 70-64

Βολές (64/7%), τρίποντα (34.6%) και λάθη σε κομβικά σημεία (18 στο σύνολο) “πλήγωσαν” την Εθνική και δεν της επέτρεψαν να πετύχει το «2 στα 2». Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν κατάφερε να κρατήσει τη διάρκεια που επέδειξε στην άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν προηγήθηκε γρήγορα με 2-11 στο 4΄ και 4-14 στο 6΄ για να μπει στη δεύτερη περίοδο στο +6 (10-16).

Μέχρι το ημίχρονο οι διεθνείς είδαν τη Λιθουανία με πίεση σε όλο το παρκέ και “παγίδες” να επιστρέφει στο παιχνίδι, όταν στο 14΄ ισοφάρισε σε 20-20, μετά από επιμέρους σκορ 10-4. Το ισόπαλο σκορ κρατήθηκε μέχρι το 18΄ για να αναλάβει στη συνέχεια δράση η ελληνική φροντ λάιν, με τον Παπαγιάννη να κερδίζει τις μάχες και να στέλνει την Εθνική στα αποδυτήρια στο +4 (32-36).

Στην τρίτη περίοδο η ελληνική ομάδα πλήρωσε την αστοχία της και οι Λιθουανοί μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +2 (48-46). Φλιώνης και Σκουλίδας έδωσαν ανάσες από τα 6.75 στον επίλογο του αγώνα, αλλά λάθη σε κομβικά σημεία στοίχησαν στην Εθνική, που έχασε με το τελικό 70-64.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Κουλμπόκα 2, Μπελιάουσκας 14 (1), Ντιενίνις, Πιλάουσκας 5, Σεντεκέρσκις 8, Μασιούλις 3 (1), Βάρνας 14 (2), Εκόντας 10, Μπιρούτις 9, Γκαλινάουσκας, Μπερούτσκα 3, Σβαμπάρις 2.

ΕΛΛΑΔΑ: Λούντζης, Ντουζίδης, Μιλεντίγιεβιτς 8 (1), Φλιώνης 6 (1), Μιχαλούτσος, Μουράτος 4, Σκουλίδας 18 (5), Χρηστίδης 2, Δίπλαρος, Σκορδάς, Παπαγιάννης 10 (9 ριμπ.), Χαραλαμπόπουλος 16 (2).